Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - program wystaw w 2025 r.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zapowiedziało aż trzy duże wystawy w 2025 roku. Pierwsza to ekspozycja zainspirowana „Podróżami z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego, druga to prezentacja starych zabawek chłopięcych, trzecia będzie opowiadać o sztuce i archeologii kultur indiańskich.

Co w 2025 roku proponuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego?

.Wernisaż ekspozycji „Podróże z Herodotem. Świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego” odbędzie się 28 lutego. Wystawa ta stanowi dla nas duże wyzwanie. „Podróże z Herodotem” to opowieść dwutorowa. My skupimy się wyłącznie na wrażeniach Ryszarda Kapuścińskiego, natomiast Herodota przedstawimy jako postać historyczną” – zapowiedziała zastępca dyrektor radomskiego Muzeum Ilona Pulnar-Duszyk.

Na ekspozycji znajdą się eksponaty prezentujące kulturę materialną państw Azji i Afryki, tj. Chiny, Indie, Egipt, Sudan, Etiopia, Iran i Algieria. Wystawa ma być przede wszystkim autorską wizją jej kuratorek, ukazującą świat widziany oczami Ryszarda Kapuścińskiego w latach 60. i 70. XX w.

To nasza wersja tego, co mógł podczas swoich podroży zobaczyć Kapuściński, a opieramy się na jego cytacie, który brzmi: „Ludzie zapamiętują to co chcą zapamiętać, a nie to co działo się w rzeczywistości. Każdy bowiem barwi ją po swojemu, każdy w swoim tyglu czyni z niej własną miksturę” – powiedziała Pulnar-Duszyk.

Kolejna ekspozycja, której otwarcie zaplanowano na grudzień to „Chłopięce zabawki ze zbiorów Rodziny Sosenko”. Zaprezentowane na niej zostanie szerokie spektrum tożsamości kulturowej i materialnej chłopców z perspektywy historii – powiedziała z-ca dyr. Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Zwiedzający zobaczą eksponaty z rodziny znanych kolekcjonerów zabawek – rodziny Sosenków. Będą to m.in. samochody, kolejki, żołnierzyki czy przedmioty do majsterkowania. Niektóre z nich pochodzą z XIX w., inne z połowy XX. w. Można więc będzie nie tylko powspominać, ale zobaczyć czym bawili się nasi dziadkowie – powiedziała Ilona Pulnar-Duszyk.

Z kolei we wrześniu muzeum zaproponuje wystawę „Sztuka i archeologia kultur indiańskich. Polskie badania archeologiczne w Kolorado”. Będzie to prezentacja efektów ponad dekady badań archeologicznych prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w kanionach Kolorado w USA.

W planach na jesień jest także wystawa „Talent, Pasja, Intuicja II” – to kolejna, zorganizowana po dwudziestu latach, ekspozycja prezentująca sztukę nieprofesjonalną.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/rb

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lutego 2025