Muzyka lekarstwem na lęk podczas kwarantanny. Czego słuchać?

Muzyka lekarstwem na lęk podczas kwarantanny. Czego słuchać?

Brytyjski zespół Marconi Union wykorzystując teorię naukową i ściśle współpracując z ekspertami od terapii dźwiękowej skomponował „najbardziej relaksującą piosenkę na świecie”. Zdaniem neurologów utwór Weightless zmniejsza odczuwany niepokój aż o 65 proc.

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 to czas trudny również ze względu na dotykające nas uczucie lęku i niepokoju o zdrowie swoje i bliskich. W takich momentach warto zwrócić się w stronę dobrych praktyk, które pozwalają zapanować nad skutkami negatywnych emocji. Piosenka Weightless obniża ciśnienia krwi słuchacza, poziom stresu i tętna. Wykorzystuje spokojny krajobraz produkcyjny pełen marzycielskich rytmów, melodii i instrumentów uzupełniających (takich jak fortepian, gitara i elektroniczne próbki naturalnych dźwięków).

Według Mindlab International siła tej piosenki jest znakomita w porównaniu do każdego innego utworu, który kiedykolwiek badali. „Weightless” powoduje zmniejszenie uczucia niepokoju o 65 proc. i redukcję o 35 proc. fizjologicznych wartości spoczynkowych [LINK]. Według doktora Davida Lewis-Hodgsona z Mindlab International „Badania obrazowe mózgu wykazały, że muzyka działa na bardzo głębokim poziomie, stymulując nie tylko regiony odpowiedzialne za przetwarzanie dźwięku, ale także te związane z emocjami”.

Oto 10 najbardziej relaksujących piosenek według brytyjskich naukowców:

  1. We Can Fly” – Rue du Soleil (Café Del Mar)
  2. Canzonetta Sull’aria” – Mozart
  3. Someone Like You” – Adele
  4. Pure Shores” – All Saints
  5. Please Don’t Go” – Barcelona
  6. Strawberry Swing” – Coldplay
  7. Watermark” – Enya
  8. Mellomaniac (Chill Out Mix)” – DJ Shah
  9. Electra” – Airstream
  10. Weightless” – Marconi Union
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 marca 2020
Oprac. MKr