Na listę „Najpiękniejszych miasteczek Francji” wpisano trzy nowe miejscowości

miejscowości

Na liście „Najpiękniejszych miasteczek Francji” znajduje się 176 miejscowości. O wpisaniu na listę decyduje ponad trzydzieści kryteriów, m.in. harmonia architektury, jakość dróg dojazdowych czy estetyka oświetlenia ulicznego.

.Lista „Najpiękniejszych miasteczek Francji” (Les plus beaux villages de France) została stworzona przez niezależne stowarzyszenie mające na celu promowanie małych miejscowości o bogatym dziedzictwie kulturowym. Miejscowości włączane do grona „Najpiękniejszych miasteczek Francji” szybko zyskują popularność wśród francuskich turystów.

Na liście „Najpiękniejszych miasteczek Francji” znajduje się 176 miejscowości w całej Francji. Tytuł otrzymały m.in. Barfleur (Normandia), Eguisheim (Alzacja), Flavigny-sur-Ozerain (Burgundia) czy Gerberoy (Pikardia).

Lista „Najpiękniejszych miasteczek Francji” co roku jest aktualizowana. Każdego roku o miejsce na liście ubiegają się liczne gminy, jednak nie wszystkie mają szanse na tytuł, przyznawany na podstawie ponad trzydziestu kryteriów. Powodem odrzucenia kandydatury miejscowości mogą być m.in. zbyt duża liczba znaków drogowych lub reklam w przestrzeni publicznej czy niewystarczająco dyskretne poprowadzenie przewodów elektrycznych.

Kandydaturę mogą składać gminy spełniające trzy podstawowe kryteria: muszą posiadać co najmniej dwa zabytki lub obszary chronione wpisane na krajową listę, wykazać się wspólną motywacją do kandydatury poprzez uchwałę lokalnego samorządu, a liczba mieszkańców miasteczka nie może przekraczać 2000. Następnie o wyborze miejscowości, które znajdą się na liście „Najpiękniejszych miasteczek Francji”, decydują kryteria dotyczące dziedzictwa i architektury (m.in. harmonia i jednorodność architektury pod względem wielkości, kolorów dachów i fasad, obecność lokalnego dziedzictwa, a także jakość ogólnodostępnych dróg dojazdowych), starań o ochronę i promocję dziedzictwa (m.in. jakość polityki urbanistycznej, jakość renowacji budynków, renowacja szyldów, obecność roślinności, estetyka oświetlenia ulicznego, organizacja miejsc parkingowych czy zagospodarowanie przestrzeni wokół zabytków), ochrony przyrody oraz rozwoju bazy turystycznej (m.in. obecność miejsc noclegowych, sklepów, warsztatów rzemiosła artystycznego, punktu informacji turystycznej, organizacja jakościowych wydarzeń kulturalnych i zwiedzania z przewodnikiem).

W tym roku do grona wyróżnionych miejscowości dołączyły: Bormes-les-Mimosas (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), Marcolès (Owernia) oraz Villeneuve (Oksytania).  

Bormes-les-Mimosas, w departamencie Var, położone jest między górami a Morzem Śródziemnym. Miejscowość jest przykładem typowej architektury prowansalskiej. Wyróżnia się również śródziemnomorską roślinnością, m.in. licznymi mimozami i piniami.

W miejscowości Marcolès, w departamencie Cantal, została zachowana średniowieczna zabudowa. Miasteczko jest ożywione dzięki licznym warsztatom rzemiosła artystycznego.

.Villeneuve, w departamencie Aveyron, zostało wybrane ze względu na bogate dziedzictwo architektoniczne, połączone z obecnością współczesnych artystów i galerii sztuki współczesnej.

Julia Delanne

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 listopada 2024