Na Ukrainie odkryto figurki byków z epoki żelaza
![Kryłos](https://wcn-media.s3.us-west-004.backblazeb2.com/2024/12/clay-figurines-bulls-768x439.jpg)
Archeolodzy w trakcie wykopalisk prowadzonych we wsi Kryłos, która jest położona w obwodzie iwanofrankiwskim w zachodniej Ukrainie, odkryli niezwykły prehistorycznych skarb. Tym bezcennym znaleziskiem okazały się dwie gliniane figurki przedstawiające byki. Jak wynika z datowania przeprowadzonego naukowców obydwa artefakty pochodzą z wczesnej epoki żelaza.
Gliniane figurki byków z Kryłos
.Wieś Kryłos znajduje się w południowo-zachodniej Ukrainie, a dokładnie w rejonie halickim stanowiącym część obwodu iwanofrankiwskiego. Miejscowość ta leży zaledwie w odległości 5 km od zabytkowego położonego nad rzeką Dniestr miasta Halicz i stanowi część współczesnego Rezerwatu Narodowego „Starożytny Halicz”. To właśnie tutaj znajdują się najważniejsze pozostałości archeologiczne, architektoniczne i historyczne dawnego Halicza – czyli stolicy średniowieczna ruskiego księstwa halickiego. Obszar ten wraz z Historycznym Centrum Halicza oraz wieloma innymi lokalnymi zabytkami razem składają się na wspomniany rezerwat narodowy.
W miejscu tym systematycznie są odkrywane znaleziska będące dziełem rozmaitych kultur oraz społeczności zamieszkujących te tereny w przeszłości – najstarsze z zidentyfikowanych zabytków sięgają 5500 r. p.n.e. Fakt ten stanowi dowód, że ludzie zamieszkują ziemie halicką nieprzerwanie od lekko ponad 7500 lat. Najnowsze prace archeologiczne we wsi Kryłos, czyli na obszarze który stanowił niegdyś centrum księstwa halickiego, są realizowane przez badaczy z Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka oraz Wydziału Historycznego Rezerwatu „Starożytny Halicz”.
Najnowszym odkryciem archeologów z regionu były dwie niewielkie gliniane figurki byków. „Nasze prace badawcze były prowadzone w pobliżu wału obronnego we wsi Kryłos, który znajduje się niedaleko Pałacu Metropolity. Spodziewaliśmy się, że w tym miejscu natrafimy na obiekty pochodzące z okresu książęcego, jednak natrafiliśmy warstwę kulturową z wczesnej epoki żelaza. Odkryliśmy dwie gliniane figurki byków, które mają związek z rolniczym kultem charakteryzującym tamte czasy”- powiedział w rozmowie z portalem „Ukrinform” Andrij Fihol, będący młodszym badaczem z Działu Archeologii Narodowego Rezerwatu „Starożytny Halicz”.
.Ekspert dodał również, że archeolodzy odkryli koło od wozu, które – jak zasugerowali może być jedynym takim zabytkiem pochodzącym z terenów zachodniej Ukrainy, który powstał w IX lub X wieku p.n.e. Epoka żelaza na terenach starożytnej Ukrainy wiąże się głównie ze Scytami, którzy już w VII wieku p.n.e. rozwijali kulturę żelaza, a także z kulturą Czernogorowską i Nowoczerkaską. Najwięcej artefaktów będących świadectwem ich wytwórstwa metalurgicznego, które powstawały w okresie od V do III wieku p.n.e., odkryto w Kamieńskim Gorodiszczu – położonym w pobliżu miasta Nikopol miejscu, które jest uznawane powszechnie za centrum metalurgiczne starożytnej Scytii. Te niezwykłe znaleziska trafią do zbiorów Muzeum Historii Starożytnego Halicza.
Oprac. Marcin Jarzębski