Japoński Nobel. Wybrano zwycięzców Nagrody im. Akutagawy

Japoński Nobel. Wybrano zwycięzców Nagrody im. Akutagawy

19 stycznia 2023 roku przyznano Nagrodę im. Akutagawy uznawaną za najważniejsze wyróżnienie wśród japońskich pisarzy. Japoński Nobel (168 edycja wydarzenia) trafił do Shoko Idogawa oraz Atsushi Sato. Obydwoje byli nominowani po raz pierwszy.

.Nagroda im. Akutagawy jest przyznawana dwa razy do roku najbardziej obiecującym pisarzom w Japonii. Wraz z nią wybiera się zwycięzcę Nagrody Naokiego, dla twórcy najlepszej w danym półroczu powieści popularnej, ale to Nagroda im. Akutagawy budzi większe emocje wśród japońskiej prasy i opinii publicznej, zarówno w czasie nominacji, jak i podczas ogłaszania zwycięzców. W tym roku komisja jurorów zdecydowała się wyróżnić dwie osoby.

Wśród nich znalazł się 40-letni Atsushi Sato, który został nominowany za swoją krótką powieść  „Rodziny na pustkowiu” (Arechi no Kazoku (荒地の家族). Pochodzi z miasta Sendai w prefekturze Miyagi i pracuje w sklepie z książkami. Zajmuje się pisarstwem od ponad 20 lat. W ub. roku wydał nowelę z elementami biograficznymi zatytułowaną „Skóra Słonia” (象の皮), która opowiada o tym, jak bardzo zmieniło się życie pracownika księgarni w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w Fukushimie w 2011 roku.

Jego powieść wyróżniona w tej edycji Nagrody im. Akutagawy także odwołuje się do tamtych wydarzeń. „Rodziny na pustkowiu” to powieść o ogrodniku z prefektury Miyagi, który w czasie tsunami stracił swoje narzędzia pracy, a dwa lata później żonę, która zmarła w wyniku choroby popromiennej. Zwycięstwo Atsushi Sato zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte w jego rodzinnej prefekturze, która nadal zmaga się ze skutkami zniszczeń spowodowanych przez wydarzenia w Fukushimie w 2011 roku.  

35-letnia Shoko Idogawa z prefektury Hyogo jest nauczycielką języka japońskiego w szkole średniej. Od czasów ukończenia studiów pisze także poezje i powieści. Została wcześniej odznaczona wyróżnieniem Nomy dla debiutantów. Nagrodę im. Akutagawy zdobyła dzięki noweli „Radość tego świata” (Kono Yo no Yorokobi yo (この世の喜びよ). Główna bohaterka książki pracuje w sklepie z artykułami pogrzebowymi. Odzyskuje tytułową „radość” życia w wyniku przyjaźni z dziewczyną, która często odwiedza jej sklep.

168 edycja wydarzenia była szeroko opisywana ze względu na dużą szansę na wygraną Gregory’ego Khezrnejata, autora opowiadania „Kaikonchi”. Bardzo niewielu obcokrajowców zostaje nominowanych w konkursie. W 2008 roku Chińczyk Yang Yi został jej pierwszym zagranicznym laureatem.

Nagroda im. Akutagawy została ustanowiona w 1935 roku przez czasopismo „Bungei Shunju” na cześć Akutagawy Ryūnosuke, uznanego japońskiego pisarza, w rocznicę jego samobójstwa z 1926 roku. Prace japońskich twórców są oceniane przez komisję, w której skład wchodzą wybrani pisarze. Jeśli żaden kandydat nie spełni ich oczekiwań, mogą podjąć decyzję o nieprzyznaniu wyróżnienia. Ostatnia edycja bez żadnego nagrodzonego miała miejsce w 2011 roku.

.Tradycyjnie zwycięzcy Nagrody im. Akutagawy otrzymują zegarek kieszonkowy i nagrodę pieniężną w wysokości 1 mln jenów (ok. 7,5 tys. dolarów), a ich wyróżnione prace zostają opublikowane na łamach „Bungei Shunju”.

Opracowanie: Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 stycznia 2023