Nagroda Nobla z fizyki 2024. Lista faworytów

We wtorek 8 października Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosi, do kogo trafi tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki (2024). Przedstawiamy listę potencjalnych kandydatów z największymi szansami na zwycięstwo.

We wtorek 8 października Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosi, do kogo trafi tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki (2024). Przedstawiamy listę potencjalnych kandydatów z największymi szansami na zwycięstwo.

Nagroda Nobla z fizyki

.Nagroda Nobla z fizyki jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem, które można otrzymać za osiągnięcia w tej dyscyplinie naukowej. Przyznaje ją Królewska Szwedzka Akademia Nauk za „najważniejsze odkrycie lub wynalazek w dziedzinie fizyki”.

Sam Alfred Nobel w testamencie z 1895 r. to właśnie fizykę wymienił jako pierwszy z pięciu obszarów wiedzy, za rozwój którego polecił przyznawać ufundowaną przez siebie nagrodę. Do 2024 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano 117 razy. Otrzymało ją łącznie 225 osób.

Nagroda Nobla z fizyki 2024 – przewidywania

.Jak co roku Clarivate Analytics (daw. Thomson Reuters), organizacja tworząca platformę Web of Science, przygotowała listę kandydatów, którzy mogą sięgnąć po Nagrodę Nobla w poszczególnych kategoriach z zakresu fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny oraz ekonomii.

Lista Clarivate Citation Laureates jest tworzona w oparciu o wskaźnik cytowań prac naukowców, określający zakres wpływu ich badań na rozwój danej dyscypliny. Zestawienie cieszy się prestiżem i popularnością z uwagi na skuteczność zawartych w nim predykcji.

Lista faworytów do otrzymania Nagrody Nobla z fizyki w 2024 r. przedstawia się następująco:

Za rewolucyjny wkład w rozwój algorytmów i obliczeń kwantowych:

  • Peter W. Shor (USA)
  • David Deutsch (Wielka Brytania)

Za pionierskie badania teoretyczne i eksperymentalne nad grafenem i powiązanymi z nim urządzeniami kwantowymi:

  • Pablo Jarillo-Herrero (USA)
  • Allan H. MacDonald (USA)
  • Rafi Bistritzer (Izrael)

Za wynalezienie i zastosowanie mikroskopu sił atomowych:

  • Christoph Gerber (Szwajcaria)

Rzecz o granicach poznania

.„Gdy chcemy rozwiązywać nowe problemy, musimy dotrzeć do granicy między znanym a nieznanym. Wziąwszy pod uwagę, jak wiele już wiemy, jest to trudne” – pisze Jan ŚLIWA na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

Jak podkreśla, „prawdopodobnie oczekiwanie, że będziemy w stanie dokonywać optymalnych, racjonalnych wyborów, opartych na zgromadzonej (prawie) pełnej wiedzy, jest złudne. Zawsze będziemy żyć z niepewnością, spekulacjami i założeniami. Powinniśmy być bardzo ostrożni, gdy myślimy, że »w końcu wiemy«. Wielu myślało o tym wcześniej i wielu się na tym zawiodło. Niemniej jednak musimy użyć naszych mózgów, powinniśmy starać się robić to jak najlepiej, nawet jeśli nigdy nie osiągniemy ostatecznego celu. Spoczęcie na laurach jest miłe, ale na dłuższą metę nudne. Wygląda na to, że nuda nam nie grozi”.

Refleksja Jana ŚLIWY dostępna jest w całości na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pod tytułem „Rzecz o granicach poznania. Uśmiech Zofii”:

WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 października 2024