Nagroda Obywatela Wolności 2023
Instytut Wolności we współpracy z Klubem Absolwenta Szkoły Przywództwa w 2023 roku po raz pierwszy przyzna Nagrodę Obywatela Wolności. Przyznanie nagrody odbędzie się podczas Balu Wolności organizowanego 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Instytut Wolności
.Instytut Wolności to niezależny politycznie think-tank, którego misją jest kształcenie przyszłych elit w duchu współpracy, zaangażowania i odpowiedzialności za wspólnotę. Prezesem Instytutu oraz twórcą Szkoły Przywództwa jest Igor Janke.
Środowisko Instytutu Wolności skupia wykładowców i absolwentów Szkoły Przywództwa, a także pracowników i współpracowników Instytutu – przedsiębiorców, społeczników, pracowników administracji, ekspertów, ludzi mediów – zaangażowanych w projekty edukacyjne, wydawnicze i pomocowe dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
Nagroda Obywatela Wolności
.Nagroda Obywatela Wolności zostanie przyznana 11 listopada 2023 r. przez Kapitułę, w skład której wchodzą członkowie Zarządu Instytutu Wolności oraz członkowie Rady Instytutu.
Do nagrody nominowane są osoby, które dzięki zaangażowaniu obywatelskiemu skutecznie przyczyniły się do zmiany w swoim otoczeniu i w sposób pozytywny wpłynęły na rzeczywistość.
Uczestnicy Balu Wolności, podczas którego zostanie przyznana nagroda, świętować będą 105. rocznicę odzyskania niepodległości w Hotelu Bellotto w Warszawie.
Patronat medialny nad wydarzeniem i Nagrodą Obywatela Wolności objął Instytut Nowych Mediów, wydawca „Wszystko co Najważniejsze” oraz „Gazety Na Niedzielę”.
Rzecz o Szkole Przywództwa Instytutu Wolności
.„Polska ma wielką szansę, by dogonić Zachód szybciej, niż nam się wydaje. Aby to się stało, trzeba nam jednak wielkiej determinacji i lepszych elit. Te nowe elity właśnie się tworzą” – pisze Igor Janke na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.
Prezes Instytutu Wolności przekonuje, że „od upadku komunizmu udało nam się wiele osiągnąć. Moglibyśmy więcej, gdyby nie historia, gdyby nie obciążenia, gdyby nie jakość. W ostatnim stuleciu najeźdźcy ze wschodu i zachodu niszczyli nasze elity niezwykle skutecznie. Do pełnej odbudowy elit potrzeba w naturalnym procesie kilku pokoleń. Nie stać nas na to. Musimy to zrobić szybciej”.
„Kiedy w 2012 roku razem z Janem Ołdakowskim i Dariuszem Gawinem zakładaliśmy Instytut Wolności, naszą diagnozą był brak myślenia strategicznego przez polskie elity i ich niska jakość. Krok po kroku próbujemy działać na rzecz zmiany tej sytuacji” – pisze Igor Janke.
Jak dodaje, „od lat (…) zapraszamy do Warszawy młodych ludzi z całej Polski. Ludzi, którzy wyróżniają się w swoich środowiskach, którzy robią kariery czy to w samorządach, czy wielkich przedsiębiorstwach, czy też zakładają własne firmy. Głównym kryterium doboru jest chęć rozwijania się, zaangażowanie w życie wspólnoty i chęć budowy sprawnego i silnego państwa. Szukamy ambitnych patriotów, którzy nie chcą opuszczać Polski, ale ją budować, realizując w niej własne kariery. Szukamy ludzi, którzy wierzą we własny potencjał i wierzą w potencjał naszej Ojczyzny. Ludzi, którzy pragną sukcesu, ale którzy pamiętają o tym, że sami mogą być bezpieczni i zamożni, jeśli będą funkcjonować w silnym i sprawnie zarządzanym państwie. A stanie się to wtedy, gdy każdy z nas dołoży do tego swoją cegiełkę. Tych ludzi zapraszamy do Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności”.
„Chciałbym, aby Szkoła Przywództwa Instytutu Wolności stała się nowoczesną, pozarządową, współczesną Szkołą Rycerską. Chciałbym, aby była szkołą dla tych, którzy będą zarządzać administracją państwa i największymi polskimi instytucjami, ale też prywatnymi firmami. Nie dzielimy słuchaczy na tych, którzy chcą zostać albo już są politykami, menedżerami czy przedsiębiorcami. Ci ludzie muszą ze sobą współpracować. Przyszły wiceminister, samorządowiec, twórca start-upu czy zarządzający dużą firmą menedżer – wszyscy oni muszą rozumieć, co znaczy cyberbezpieczeństwo czy bezpieczeństwo energetyczne, na czym polegają współczesne zagrożenia porządku europejskiego, jak działa Unia Europejska. Ale muszą też umieć budować zespoły, tworzyć projekty, występować publicznie czy wiedzieć, jak działają współczesne media. Przede wszystkim jednak muszą wiedzieć i rozumieć, że warto być uczciwym i angażować się działania na rzecz dobra wspólnego” – twierdzi Igor Janke.