Nagroda Polonicum 2023. Kapituła wyłoniła laureatów

Nagroda Polonicum w roku 2023 zostanie przyznana w listopadzie. Kapituła Nagrody wyłoniła już laureatów

Kapituła Nagrody i Wyróżnień Polonicum dokonała wyboru tegorocznych laureatów. Nazwiska nagrodzonych poznamy podczas uroczystości, która odbędzie się 20 listopada. Nagroda Polonicum jest przyznawana badaczom za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie. Celem nagrody jest promowanie kultury polskiej w dziedzinie języka, literatury, kultury, historii i sztuki za granicą.

Nagroda Polonicum

.„Od samego początku odrodzonej Rzeczpospolitej na Uniwersytecie Warszawskim uczymy cudzoziemców oraz szkolimy slawistów i polonistów. Zaś samo Polonicum powstało na fali Odwilży w 1956 roku. Mamy zatem świetne rozeznanie oraz kontakty z różnymi specjalistami w zakresie slawistyki i polonistyki na całym świecie” – mówi dr Piotr Kajak, wicedyrektor Polonicum. „Nagroda Polonicum honoruje zatem te osoby, które działają na rzecz polskiej sprawy w różnych obszarach kulturowych” – dodał.

O wyborze laureata decyduje Kapituła Nagrody Polonicum, w skład której wchodzą Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Marszałek Senatu, minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego, minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego, a także prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, dyrektor Biblioteki Narodowej, dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz przewodniczący Rady Centrum Polonicum UW i dyrektor Centrum Polonicum Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagroda przyznawana jest raz do roku. Laureat otrzymuje statuetkę wykonaną z brązu oraz pamiątkowy dyplom. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się w listopadzie podczas obchodów Święta Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat nad Nagrodą obejmują Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Marszałek Senatu RP i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dotychczasowi laureaci nagrody

.Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. prof. Cheong Byung Kwon z Hankuk University of Foreign Studies w Seulu, prof. Oskar Swan z University of Pittsburgh, prof. Yi Lijun z Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, a także prof. Zuzanna Topolińska z Uniwersytetu im. św. Cyryla i Metodego w Skopje oraz prof. Luca Bernardini z Instytutu Badań Językoznawczych, Filologicznych i Literackich Uniwersytetu Mediolańskiego. Nagrodzeni zostali również: Katedra Slawistyki Zachodniej Uniwersytetu Lipskiego, prof. Constantin Geambaşu z Uniwersytetu Bukareszteńskiego, a także Biblioteka Polska w Paryżu, Polonistyka na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych oraz Polonistyka na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych Hankuk.

Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum jest ośrodkiem naukowym i dydaktycznym Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawową formą jego działalności jest nauczanie cudzoziemców języka polskiego oraz wiedzy o kulturze polskiej. W prowadzonych przez ten ośrodek kursach, lektoratach, wykładach i szkoleniach mogą uczestniczyć zarówno studenci Uniwersytetu Warszawskiego i innych uczelni, jak również osoby prywatne, zainteresowane poznaniem naszego kraju, kultury i języka.

Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”

.Promowanie Polski za granicą jest jedną z misji Instytutu Nowych Mediów – wydawcy „Wszystko co Najważniejsze”. W tym celu powstał projekt „Opowiadamy Polskę Światu”.

„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promocji Polski w mediach zagranicznych. Poszczegolne edycje projektu związane były m.in. z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos, wybuchu powstania styczniowego, uchwalenia Konstytucji 3 maja, czy wybuchu wojny na Ukrainie. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Projekt „Opowiadamy Polskę światu” realizowany jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty z cyklu „Opowiadamy Polskę światu” publikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

PAP/Anna Kruszyńska/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 czerwca 2023