Nagrody Grammy rozdane po raz 65.

grammy

Tegoroczna gala wręczenia muzycznych nagród Grammy to zdecydowanie triumf Beyonce i Harry’ego Stylesa. Piosenkarkę doceniono największą liczbą statuetek, dzięki czemu pobiła ona dotychczasowy rekord Georgia Soltiego, pod względem odebranych nagród. Harry Styles odebrał m.in. nagrodę za najlepszy album roku.

Nagrody za osiągnięcia w muzyce

W Crypto.com Arena w Los Angeles, podczas wręczenia muzycznych nagród Grammy, Beyonce dzięki zdobytym w ostatniej edycji nagrodom zgromadziła ich łącznie w swej karierze 32 i pobiła rekord należący do nieżyjącego już dyrygenta węgiersko-brytyjskiego Georga Soltiego, który uzyskał ich 31.

W niedzielę Beyonce wzbogaciła się o statuetki za najlepsze nagranie muzyki taneczno-elektronicznej („Break My Soul”), najlepsze tradycyjne wykonanie R&B („Plastic Off the Sofa”) oraz najlepszy album dance lub elektroniczny („Renaissance”). Piosenkarka, autorka tekstów i tancerka ma w tym roku wystąpić w Polsce.

Album roku, traktowany jako najbardziej prestiżową nagrodę Grammy, przypadł Stylesowi za „Harry’s House”. Został również uznany za najlepszy popowy album wokalny.

„Byłem tak bardzo inspirowany przez każdego artystę w tej kategorii w wielu różnych momentach mojego życia. Słucham wszystkich w tej kategorii, kiedy jestem sam” – powiedział Styles z okazji tego wyróżnienia.

Wyjątkowi goście podczas gali

Uczestnicząca w gali pierwsza dama USA, Jill Biden, wręczyła statuetkę za piosenkę roku „Just Like That” Bonnie Raitt. Nagroda za najlepsze nagranie roku trafiła do Lizzo za „About Damn Time”.

Najlepszym albumem country okazał się „A Beautiful Time” Williego Nelsona, a rapowym „Mr. Morale & the Big Steppers” Kendricka Lamara.

Za najlepsze wykonanie solowej piosenki popowej została nagrodzona Adele („Easy On Me”), a najlepsze wykonanie piosenki popowej w duecie lub grupie statuetki odebrali Sam Smith i Kim Petras („Unholy”). Najlepszym nowym artystą obwołano Samarę Joy.

Z kolei aktorka Viola Davis dostała Grammy za audiobook swojego pamiętnika „Finding Me”. Otrzymując dzięki temu status tzw. EGOT co oznacza, że w swojej karierze zdobyła nagrody Emmy, Grammy, Oscara i Tony.

W trakcie najważniejszej w USA muzycznej nocy roku Amerykańska Akademia Fonograficzna przyznała swoje trofea w 91. kategoriach. Galę prowadził po raz trzeci południowoafrykański komik, aktor, prezenter radiowy i telewizyjny – Trevor Noah. Zapowiedział na początku, ku uciesze widowni, że będzie unosił się po audytorium Crypto.com Arena jak chiński (szpiegowski) balon.

Muzyka popularna

O tym czy muzyka popularna może poprowadzić słuchaczy w głąb siebie i zbliżyć do Boga pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Dominik DUBIEL SJ. W swoim tekście „Teologia muzyki popularnej – rekonesans”starał się odpowiedzieć na pytanie czy popowe piosenki mogą być źródłami teologicznymi.

PAP/Andrzej Dobrowolski/ WszystkocoNajważniejsze/ LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lutego 2023
Fot. flickr/ Mic JohnsonLP