W Saint-Tropez w ciągu roku powstały cztery nowe nagrody literackie

Nagrody literackie we Francji

Nad Sekwaną niemal każdego roku pojawiają się nowe nagrody literackie. W ciągu ostatnich miesięcy aż cztery nagrody literackie we Francji powstały w Saint-Tropez.

Położone na Lazurowym Wybrzeżu, Saint-Tropez jest jednym z ulubionych miejsc francuskich elit. Nazywany „aneksem Saint-Germain-des-Prés”, miejscem do którego na wakacje przyjeżdżają zamożni mieszkańcy paryskiej dzielnicy Saint-Germain-des-Prés, Saint-Tropez będzie przyznawał własne nagrody literackie tak samo jak paryska dzielnica, w której własne nagrody przyznają dwie elitarne kawiarnie: Les Deux Magots i Café de Flore.

Prix La Ponche

.Własną nagrodę posiada luksusowy hotel La Ponche. Nagroda Prix La Ponche została utworzona przez dziennikarkę i autorkę książek Lisę Vignoli. Przyznawana jest autorowi „powieści francuskiej, która, w głębi, może zawierać zarówno nowoczesność, awangardę, nawet pewną formę nostalgii i ten kontrast, tę dwuznaczność, ten paradoks które zawiera Saint-Tropez (piękno i brzydotę, elegancję i zwyczajność, głębię i powierzchowność, tradycję i współczesność, to co najlepsze i to, co najgorsze)”, jak opisują organizatorzy. Laureat głównej nagrody otrzyma 1 000 euro i tygodniowy pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu La Ponche nad brzegiem morza.

Prix Pamplenonne-Ramatuelle

.Na początku czerwca przyznana zostanie utworzona przez ratusz miejscowości Ramatuelle, nagroda Prix Pamplenonne-Ramatuelle, przyznawana autorom biografii, autobiografii lub „opowieści o wielkim losie”. Nagroda zostanie przyznana podczas organizowanego przez miejscowość festiwalu literackiego. Laureat Prix Pamplenonne-Ramatuelle zostanie ogłoszony podczas uroczystej kolacji w winnicy Fondugues-Pradugues i otrzyma 5 000 euro. 

Prix Méduse

.W sierpniu przyznana będzie Prix Méduse. Nagroda przyznawana jest autorom francuskich powieści lub opowiadań. Została utworzona przez Davida Frèche’a, przedsiębiorcę mody i wzornictwa i obrońcę ostatniej księgarni w Saint-Tropez. Nagroda przyznana będzie jeszcze przed publikacją nominacji do tegorocznych najważniejszych nagród literackich we Francji i ma pozwolić na znalezienie „ukrytego skarbu, którego nikt jeszcze nie odkrył”. Laureat nagrody otrzyma 5 000 euro i pobyt w luksusowym hotelu.

Prix du titre

.W październiku przyznana zostanie nagroda Prix du titre, utworzona przez 5-gwiazdkowy hotel Paris-Saint-Tropez.  Nagroda przyznana zostanie za tytuł książki. Według organizatorów, Prix du titre docenia „nie tylko tytuł, który jury uzna za dobry, ale również całość książki, poruszając kwestię roli tytułu, jaką odgrywa on dla autora i czytelnika”. Autor książki, której tytuł zdobędzie największe uznanie jury, otrzyma weekendowy pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu Paris-Saint-Tropez. 

Julia Mistewicz
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 maja 2023