Nagrody Pulitzera 2023 dla dziennikarzy relacjonujących wojnę na Ukrainie

Jeżeli Ukraina nie wygra

Pracujący dla AP Ukraińcy – dziennikarz wideo Mścisław Czernow, fotograf Jewhen Małoletka i producentka wideo Wasylisa Stepanenko otrzymali w poniedziałek nagrody Pulitzera „Za służbę publiczną”. W kategorii „Reportaż międzynarodowy” wyróżniono dziennikarza Stasia Kozljuka z „New York Timesa”.

Nagrody Pulitzera

.Nowojorski Uniwersytet Columbia przyznaje Nagrody Pulitzera Od ponad 100 lat. Honoruje osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i dramatu oraz muzyki. Pulitzery są uznawane w USA za najbardziej prestiżowe nagrody w tych dziedzinach.

Najbardziej prestiżową ze wszystkich Pulitzerów jest nagroda „Za służbę publiczną”. Zwycięzców uznano za odważnych reporterów z oblężonego miasta Mariupol, którzy „dali świadectwo rzezi cywilów podczas inwazji Rosji na Ukrainę.”

Przyznane nagrody

.W kategorii „Reportaż międzynarodowy” uhonorowano dziennikarzy „NYT”, opisujących wydarzenia w Buczy będącej pod rosyjskim ostrzałem. W szczególności wymieniono Kozljuka.

Za „Wiadomości z ostatniej chwili” nagroda przypadła „Los Angeles Times” za relację o ujawnieniu potajemnie nagranej rozmowy urzędników miejskich, w której znalazły się rasistowskie komentarze.

W kategorii „Dziennikarstwa wyjaśniającego” Caitlin Dickerson z The Atlantic wyróżniono za rozliczenie polityki administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, która siłą oddzielała dzieci migrantów od ich rodziców, co skutkowało nadużyciami, które utrzymują się pod rządami obecnej administracji.

Za „Dziennikarstwo śledcze” nagrodzono zespół „The Wall Street Journal” za raporty o finansowych konfliktach interesów wśród urzędników 50 agencji federalnych, ujawnianie kupujących i sprzedających akcje, które regulowali, oraz naruszenie etyki przez tych, którym powierzono ochronę interesu publicznego.

W kategorii „Reportaż krajowy” nagroda trafiła do Caroline Kitchener z „The Washington Post” za relację na temat konsekwencji obalenia orzeczenia Roe v. Wade, dającego Amerykankom konstytucyjne prawo do aborcji.

Dziennikarstwo dziś

.Eseista, ekonomista i doradca polityczny, Jacques ATTALI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” uważa, że: „Dziennikarstwo – zawód wolności, prawdy i walki, wystawiony na presję tych, którzy mają pieniądze (i wciąż jeszcze w naszych demokracjach zawiadują największymi mediami), i tych, którzy mają władzę (i wciąż jeszcze w wielu dyktaturach kontrolują wszelkie kanały komunikowania się ze społeczeństwem). Zawód, który zbyt często wykorzystywany jest dziś do kolportowania dykteryjek, tworzenia afer z niczego, rzucania oszczerstw”.

„Zawód zagrożony wyginięciem, skoro technologia pozwala każdemu na jego wykonywanie – bez ograniczeń, bez kontroli prawdziwości tworzonych treści, sprowadzających się nierzadko do opowieści o samym sobie. Zawód coraz bardziej sproletaryzowany, skoro treści mogą już dziś wytwarzać automaty. A jednocześnie zawód potrzebny bardziej niż kiedykolwiek, aby dawać odbiorcom poczucie uczestnictwa w wydarzeniach, opowiadać o faktach, ujawniać afery, piętnować fake newsy, pobudzać do dyskusji, umożliwiać konfrontację odmiennych punktów widzenia” – pisze Jacques ATTALI w tekście „Dziennikarstwo. Wielka profesja, kluczowa dla demokracji”.

PAP/Andrzej Dobrowolski/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 maja 2023