Najbogatsi chcą wyższego opodatkowania

Najbogatsi

Obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy, korzystają na nim najbogatsi, co pogłębia nierówności i podważa zaufanie społeczne; trzeba podwyższyć podatki dla najbogatszych – napisało ponad 200 miliarderów i milionerów z 13 państw w liście otwartym skierowanym do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

List miliarderów i milionerów

„Zaufanie – w polityce, społeczeństwie, między ludźmi – nie jest budowane w pokoikach dostępnych tylko dla bardzo bogatych i wpływowych. (…) Zaufanie buduje się poprzez odpowiedzialność, przez sprawnie działające, uczciwe i otwarte demokracje, które zapewniają dobre usługi społeczne i wspierają wszystkich swoich obywateli” – czytamy w liście.

Podstawą demokracji jest sprawiedliwy system podatkowy, a jako milionerzy wiemy, że obecne rozwiązania nie są sprawiedliwe – podkreślono w tekście. W ciągu ostatnich dwóch lat, gdy świat przechodził przez ogromne cierpienia, nasze majątki się powiększały, ale niewielu z nas, jeżeli w ogóle, może powiedzieć, że płaciło podatki, które można uznać za sprawiedliwe – zaznaczają milionerzy.

Przywrócenie zaufania w społeczeństwie wymaga sprawiedliwego opodatkowania najbogatszych. „Opodatkujcie nas, bogatych, i zróbcie to teraz” – apelują do uczestników forum w Davos sygnatariusze listu.

Najbogatsi ludzie świata

Autorzy odezwy krytykują również samo spotkanie, opisując je jako niezliczone godziny debat o ulepszeniu świata, które nie przekładają się na realne działania. „Dopóki uczestnicy nie wezmą pod uwagę tego prostego, efektywnego, narzucającego się wręcz rozwiązania – opodatkowania bogatych, światowa opinia publiczna będzie nadal postrzegała ich deklaracje o zaangażowaniu w naprawianie globalnych problemów jako niewiele więcej niż przedstawienie” – podkreślono.

Historia pokazuje, jak kończą społeczeństwa dzielone przez ekstremalne nierówności, czas zmierzyć się z tym problemem; pokażcie ludziom świata, że zasługujecie na ich zaufanie – konkludują autorzy listu.

Podczas pandemii, w latach 2020-22 majątek 1 proc. najbogatszych ludzi świata rósł szybciej niż w poprzednich 10 latach – wynika z ogłoszonego w poniedziałek raportu organizacji Oxfam. W tym czasie na świecie wygenerowano 42 biliony nowego majątku, z którego 26 bilionów przypadło na 1 proc. najbogatszych mieszkańców świata.

Objęcie majątków miliarderów i milionerów 5-proc. globalnym podatkiem pozwoliłoby zebrać 1,7 biliona dolarów rocznie i pomóc w wyciągnięciu z biedy 2 mld ludzi – zaznacza Oxfam.

Kapitalizm

Dziennikarz i publicysta ekonomiczny, Rafał WOŚ, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” uważa, że: „Historia świata (a zwłaszcza kapitalizmu) dobrze zna takie przypadki. W zasadzie zawsze jest podobnie. Ciastko rośnie, a nadwyżka dzielona jest w sposób nierówny. Tak działa kapitalizm. To cecha zapewniająca mu niezwykły wigor. Ale jednocześnie wmontowany w samo jego serce mechanizm samozniszczenia. Taka bomba z opóźnionym zapłonem. Działa ona tak: ci, którym przypadło mniej, nie mają zbyt wielu okazji, by się przeciwstawić. Poczucie niesprawiedliwości i grona gniewu zaczynają jednak w nich dojrzewać. Z kolei Wy, zwycięzcy, macie wszelkie zasoby potrzebne ku temu, żeby ogłosić, że premiujący ich sposób podziału bogactwa jest „optymalny”. Żaden zwycięzca nie przyzna, że swój sukces zawdzięcza przypadkowi”

„Są na to różne sposoby. W złotych czasach zachodniego kapitalizmu tamtejsi silni i potężni dzielili się (ze strachu przed Sowietami i powrotem hitleryzmu) na dwa sposoby. Po pierwsze, po wytworzeniu wartości ekonomicznej w gospodarce. Czyli w formie tzw. redystrybucji. Głównie poprzez podatki bezpośrednie. O stawkach krańcowych sięgających czasami nawet 90 proc. Dziś wielu uważa, że uniemożliwiają to globalizacja i optymalizacja podatkowa. To po części prawda, ale nie do końca. Od rozmowy o podwyższeniu podatków od dochodów, od działalności gospodarczej, przepływów kapitałowych, spadków albo niszczenia środowiska nie uciekniemy. I Wy też nie uciekajcie.” – pisze Rafał WOŚ w tekście „Balon gniewu pęcznieje. List do polskiego biznesu„.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 stycznia 2023