Najdłuższy piorun świata uderzył w trzy stany USA jednocześnie

Najdłuższy piorun świata uderzył w trzy stany USA jednocześnie

Światowa Organizacja Meteorologiczna (World Meteorological Organization – WMO) ogłosiła nowy rekord świata w kategorii najdłuższych piorunów. Grom o długości ponad 768 km uderzył w trzy stany USA jednocześnie, potwierdzili naukowcy. Poprzedni rekord wynosił 440,6 mil (709 km) i został zarejestrowany w Brazylii w 2018 roku.

.Błyskawice rzadko rozciągają się na odległość ponad 10 mil (16 km) i zazwyczaj są widoczne poniżej sekundy. Poprzedni rekord dotyczący trwania pioruna pochodzi z 2020 r. Wówczas błysk obserwowalny w Urugwaju i Argentynie ustanowił nowy rekord czasu trwania na poziomie 17,1 sekundy. Poprzedni rekord wynosił 16,7 sekundy. Rzeczniczka WMO Clare Nullis powiedziała, że ​​nowy rekord pokazuje prędkość, z jaką może uderzyć piorun. „Ta podróż samolotem zajęłaby kilka godzin, a w tym przypadku odległość została pokonana w ciągu kilku sekund” – powiedział Nullis Reuterowi.

“To są niezwykłe rekordy z błyskawic” – powiedział profesor Randall Cerveny, sprawozdawca Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) ds. ekstremów pogodowych i klimatycznych. Według WMO, oba rekordy miały miejsce w obszarach podatnych na intensywne burze, które wytwarzają “megaflasy”.

Profesor Cerveny dodał, że dzięki postępom w technologii wykrywania wyładowań atmosferycznych w przyszłości mogą być rejestrowane większe ekstrema. WMO ostrzegło, że wyładowania atmosferyczne stanowią zagrożenie i wezwało ludzi na całym świecie do zachowania ostrożności podczas burz.

Wcześniej przyjęte przez WMO “ekstrema piorunowe” obejmują incydent z 1975 roku, w którym 21 osób zostało zabitych przez pojedynczy błysk pioruna, gdy ukryli się w namiocie w Zimbabwe. W innym przypadku, 469 osób zginęło, gdy piorun uderzył w egipskie miasto Dronka w 1994 roku.

.WMO zauważa, że jedynymi miejscami bezpiecznymi przed piorunami są “duże” budynki z instalacją elektryczną i wodno-kanalizacyjną, a nie konstrukcje takie jak przystanki autobusowe czy plaże. W pełni obudowane pojazdy z metalowym dachem są również uważane za bezpieczne.

Oprac. Wiktor Olendzki
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lutego 2022