Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie ma głębokość 7 km

gorące źródła, odwiert geotermalny

Odwiert geotermalny zaplanowany na głębokość aż 7 km znajdzie się w Szaflarach koło Zakopanego. 26 marca 2023 r. ukończono ustawianie 60-metrowej wieży wiertniczej, która posłuży do jego wydrążenia.

.Informację o rozpoczęciu budowy najgłębszego odwiertu geotermalnego przekazał mediom wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

„Ustawienie wieży, która wcześniej była złożona w pozycji leżącej, rozpoczęło się w niedzielę 26 marca rano. Wszystko poszło zgodnie z planem. W ciągu najbliższych trzech dni zaplanowana jest kolaudacja, czyli komisyjne sprawdzenie zgodności wykonanych robót, a następnie nastąpi rozruch i rozpocznie się drążenie siedmiokilometrowego otworu” – wyjaśnił wójt Szaflar.

Ustawianie wieży wiertniczej opóźniło się o ok. trzy miesiące z uwagi na warunki geologiczne. Początkowo drążenie miało rozpocząć się na początku roku. Ponieważ odwiert badawczo-eksploatacyjny jest zlokalizowany na starym korycie Białego Dunajca, konieczne było solidne utwardzenie gruntu. Miejscami trzeba było wybrać ziemię nawet do głębokości czterech metrów, a następnie utwardzić podłoże żwirem i płytami betonowymi.

Specjaliści spodziewają się, że woda na głębokości 7 km będzie miała temperaturę nawet do 180 stopni Celsjusza. Gorąca woda ma m.in. zasilić sieć ciepłowniczą w gminie Szaflary oraz w sąsiednim Nowym Targu.

Zakładane są trzy warianty eksploatowania tego otworu. Pierwszy to pobieranie zasobów gorących wód z głębokości docelowej, czyli 7 km. Jeżeli okaże się, że na tej głębokości nie ma odpowiedniej ilości ciepłej wody, to zostanie zastosowany drugi wariant, czyli pobór wody z głębokości 5 km. Trzeci wariant to pobór wody z głębokości 3,6 km.

Koszt inwestycji w całości finansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 132 mln zł.

Odwiert wykonuje firma UOS Drilling. Średnica otworu będzie zróżnicowana i będzie zaczynała się od 13 cali i zawężała teleskopowo, stosownie do głębokości. W celu wydobycia urobku będzie wytłaczana ciecz, która jednocześnie będzie chłodziła głowicę wiercącą.

Odwierty geotermalne, gaz z łupków czyli alternatywy dla tradycyjnej energetyki

.Na czym powinna być oparta polska energetyka w przyszłości? Temu tematowi wielu autorów „Wszystko co Najważniejsze” poświęciło swoje teksty. Zwracali uwagę przede wszystkim na wyzwania stojące przed Polską w dobie energetycznego kryzysu i używania energetyki jako karty przetargowej w światowych rozgrywkach politycznych. Ciekawie o problemie napisał wiceminister energetyki Tomasz Dąbrowski w swoim tekście „Osiem filarów polityki energetycznej Polski”. Wśród filarów tych wymienił własne zasoby energetyczne, rozwój odnawialnych źródeł energii i ciepłownictwa ale również rozbudowę infrastruktury wytwórczej i sieciowej. „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040) stanowi odpowiedź na wyzwania stojące przed polską energetyką w najbliższych dekadach oraz wyznacza kierunki rozwoju sektora energii” – pisze Tomasz Dąbrowski.

PAP/Szymon Bafia/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 marca 2023