Najszybszy superkomputer na świecie przeznaczono do walki z pandemią

Najszybszy superkomputer na świecie – japoński Fugaku – może wykonać ponad 415 biliardów obliczeń na sekundę i bierze udział w walce z pandemią COVID-19, opracowując sposoby w jakie koronawirus rozprzestrzenia się w pomieszczeniach biurowych i środkach transportu.

Japoński superkomputer Fugaku zajął pierwsze miejsce wśród superkomputerów na świecie, wykonując średnio 2,8 razy więcej obliczeń na sekundę niż konkurencyjna maszyna Summit z IBM, która czterokrotnie zajmowała pierwsze miejsce w zestawieniu, porównującym moce obliczeniowe superkomputerów, Top500.

Zwycięstwo Fugaku przełamało 11 letni okres dominacji technologicznej USA-Chin, dzięki czemu Japonia wróciła na pierwsze miejsce na podium.

Fugaku został przeznaczony do walki z pandemią: maszyna przeprowadza symulacje sposobu rozprzestrzeniania się wirusa w pomieszczeniach biurowych i w pociągach z otwartymi oknami. Eksperci mają nadzieję, że maszyna weźmie udział w poszukiwaniach skutecznych metodach leczenia COVID-19 zawężając wybór spośród milionów potencjalnych rozwiązań.

Superkomputer Fugaku znajduje się w mieście Kobe, został opracowany przez japońską firmę technologiczną Fujitsu i wspierany przez rząd Riken Institute. Maszyna jest ponad 1000 razy szybsza niż zwykły komputer [LINK]. – Mam nadzieję, że najnowocześniejsze technologie informatyczne przyczynią się do znacznych postępów w trudnych wyzwaniach społecznych, takich jak Covid-19 – powiedział Satoshi Matsuoka, szef Centrum Informatyki Riken.

Superkomputery, które są ponad 1000 razy szybsze niż zwykły komputer, mogą być używane do symulacji wybuchów jądrowych, wykonywania wirtualnych testów broni i modelowania systemów klimatycznych. Miejsce drugie i trzecie w liście Top500 zajęły komputery IBM, natomiast czwarte i piąte konstrukcje opracowane w Chinach.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 czerwca 2020
Oprac. MKr