Najważniejsze Rano, 28 września. Wyciek gazu z Nord Streamu, rosyjskie tzw. referenda i otwarcie Baltic Pipe

Tego samego dnia, w którym jedna z najważniejszych polskich inwestycji ostatnich kilkunastu lat, Baltic Pipe, została uroczyście otwarta przez Prezydenta RP i Premiera, doszło do wycieku gazu z obu gazociągów Nord Stream, a na okupowanych terenach Ukrainy odbyły się tzw. referenda – to i inne wydarzenia minionej doby przedstawiamy Państwu w Najważniejsze Rano, 28 września.


Świat

1. „Rolnicy są wśród Rosjan powołanych do służby wojskowej” – powiedział prezydent Władimir Putin na spotkaniu z urzędnikami we wtorek, sygnalizując potencjalne dalsze zagrożenia dla zbiorów w 2023 roku. „Chciałbym również zwrócić się do szefów prowincji i szefów przedsiębiorstw rolnych. W ramach częściowej mobilizacji powoływani są również pracownicy rolni. Ich rodziny muszą otrzymać wsparcie. Proszę was o zwrócenie szczególnej uwagi na tę kwestię” – powiedział Putin, podczas transmitowanego przez telewizję spotkania. Rosja jest największym na świecie eksporterem pszenicy. Czytaj więcej.

2. Po tym jak wczoraj pojawiły się informacje o wyciekach gazu w rosyjskich rurociągach do Niemiec, niemiecki magazyn „Spiegel” za anonimowym źródłem podał, że amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) już kilka tygodni temu ostrzegła Niemcy o możliwych atakach na gazociągi na Bałtyku. Czytaj więcej.

3. Chińskie i rosyjskie okręty wojenne zostały zauważone we wtorek w pobliżu Alaski na Morzu Beringa – donosi ABC News. Statek amerykańskiej straży przybrzeżnej podczas rutynowego patrolu na Morzu Beringa w pobliżu Alaski napotkał trzy chińskie i cztery rosyjskie okręty wojenne w formacji. Wśród okrętów był krążownik rakietowy z Chin i rosyjski niszczyciel.  Czytaj więcej.


Europa

1. W poniedziałek wycieki gazu z dwóch rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim zostały zidentyfikowane przez odrzutowiec F-16 duńskich sił powietrznych. Wycieki wystąpiły w jednym miejscu w rurociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu i w dwóch miejscach w rurociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu. Czytaj więcej.

2. Zidentyfikowane wycieki gazu w gazociągu Nord Stream są spowodowane celowymi działaniami – powiedziała premier Danii Mette Frederiksen. Władze Danii i Szwecji wydały ostrzeżenia nawigacyjne po wykryciu dwóch niewyjaśnionych wycieków z gazociągu Nord Stream 1, który Kreml zamknął na czas nieokreślony na początku tego miesiąca w odwecie za zachodnie sankcje. „To nie jest małe pęknięcie. To naprawdę duża dziura” – ogłosiła Duńska Agencja Energetyczna.  Czytaj więcej.

3. Oczekiwano, że referenda w dniach 23-27 września w czterech okupowanych przez Rosję obwodach Ukrainy w sprawie ich aneksji do Federacji Rosyjskiej zakończą się karykaturalnym niemal jednogłośnym zwycięstwem zwolenników aneksji ziem ukraińskich – wynika z doniesień medialnych.  Przy około 15 procentach policzonych głosów, wstępne wyniki podane we wtorek przez rosyjskie media państwowe wskazywały, że we wszystkich regionach za przyjęciem głosowało znacznie ponad 97 procent. Nielegalne referenda zaaranżowane przez Rosję odbyły się w okupowanych obwodach donieckim i ługańskim (odpowiednio Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa), a także w Zaporożu i Chersoniu, które w dużej mierze zostały przejęte przez Rosję od czasu rosyjskiej inwazji 24 lat.  Czytaj. więcej.


Polska

1. W związku z wyciekiem gazu z dwóch rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim w pobliżu Bornholmu, polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że był to „bardzo dziwny zbieg okoliczności”, ponieważ miał miejsce w „dniu otwarcia Baltic Pipe” i określił to zdarzenie jako „sabotaż”.  Czytaj więcej.

2. Spółka CPK przekazała do konsultacji z samorządami Master Plan, czyli koncepcję rozwoju Portu Solidarność do 2060 roku – poinformował we wtorek rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk. Lotnisko, według planów, ma mieć trzy równoległe pasy startowe i obsługiwać do 65 mln pasażerów rocznie. Czytaj więcej.

3. We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu w Filharmonii Szczecińskiej na otwarciu gazociągu Baltic Pipe powiedział, że to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich 30 lat – „To jeden z najważniejszych dni od 1989 roku”.  Prezydent przypomniał, że do niedawna byliśmy całkowicie uzależnieni od Rosji w kwestii dostaw gazu, co jest dziedzictwem epoki komunistycznej i naszej obecności w sowieckiej strefie wpływów. Czytaj więcej.

Najważniejsze Rano, 28 września

Oprac. Marcin Jarzębski
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 września 2022
ABACA / Abaca Press / Forum