
Gdy Norwegia obawia się rosyjskiego sabotażu, który może poważnie uszkodzić instalacje gazowe skandynawskiego kraju, USA wzywa własnych obywateli do opuszczenia Rosji, a nasza Straż Graniczna informuje, że Polska od początku wojny na Ukrainie przyjęła 6 milionów uchodźców – te i inne wydarzenia minionej doby przybliżamy w Najważniejsze Rano, 29 września.
Świat:
1. USA ponowiły marcowy apel do własnych obywateli o „natychmiastowe” opuszczenie Rosji po ogłoszeniu przez Moskwę częściowej mobilizacji w celu powołania wojsk do walki na Ukrainie. W wydanym we wtorek późnym ostrzeżeniu dotyczącym bezpieczeństwa ambasada USA w Moskwie powiedziała, że Amerykanie powinni poczynić własne przygotowania do opuszczenia kraju „tak szybko, jak to możliwe”. [Czytaj więcej].
2. NATO nazywa wycieki gazu z obu rurociągów Nord Stream „aktem sabotażu”. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenbergm przypisał w środę odpowiedzialność za wycieki na gazociągach Nord Stream aktom sabotażu i powiedział, że omówił z duńskim ministrem obrony kwestię ochrony infrastruktury krytycznej w krajach NATO. Czytaj więcej.
3. Talibowie podpisują „wstępne” porozumienie z Rosją w sprawie ropy, gazu i pszenicy. Umowa pojawia się w momencie, gdy Afganistan stoi w obliczu pogłębiającego się kryzysu humanitarnego. Umowa obejmuje roczny zakup miliona ton benzyny, miliona ton oleju napędowego, pół miliona ton gazu do gotowania i dwóch milionów ton pszenicy – powiedział agencji informacyjnej dpa w środę rzecznik ministerstwa handlu i przemysłu Akhundzad Abdul Salam Jawad. Czytaj więcej.
Europa:
1. Norwegia rozmieści wojsko w celu ochrony swoich instalacji naftowych i gazowych w związku z poważnymi obawami o ich ewentualny sabotaż po tym, jak okazało się, że dwa rosyjskie rurociągi do Europy zostały uszkodzone, co spowodowało wyciek gazu do Morza Bałtyckiego. „Wojsko będzie bardziej widoczne przy norweskich instalacjach naftowych i gazowych” – powiedział w środę na konferencji prasowej premier Norwegii Jonas Gahr Stoere. Czytaj więcej. Tymczasem szwedzki portal SVT podaje za Szwedzką Strażą Przybrzeżną, że gazociąg Nord Stream ma nie trzy, a cztery przecieki – dwa w szwedzkiej strefie ekonomicznej i dwa w duńskiej. Czytaj więcej.
2. Pierwsi nowi rosyjscy rekruci wojskowi, powołani w ramach „częściowej mobilizacji” zatwierdzonej przez Władimira Putina, zostali już rozmieszczeni na ukraińskich polach bitew, powiedział prezydencki doradca Ołeksij Arestowycz byłemu rosyjskiemu prawnikowi Markowi Feyginowi w swoim programie w mediach społecznościowych 27 września. „Dołączyli już do jednostek broniących Swietowa, Łymania i Kupiańska. […] Część z nich została zabita, część jest już w niewoli. Wszystko dzieje się bardzo szybko. Ich los jest smutny, bo w ogóle nie wolno im się przygotować” – powiedział doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy ds. komunikacji strategicznej. Czytaj więcej.
3. Ukraina mówi, że nigdy nie zgodzi się na rosyjskie ultimatum. Ukraina powiedziała w środę, że zainscenizowane przez Rosję głosowania w czterech ukraińskich regionach o przyłączenie do Rosji były „nieważne i bezwartościowe” i że Kijów będzie kontynuował wysiłki na rzecz wyzwolenia ukraińskiego terytorium okupowanego przez siły rosyjskie. Czytaj więcej.
Polska:
1. Polska od początku pełnoskalowej wojny na Ukrainie przyjęła 6,56 mln uchodźców z Ukrainy – poinformowała w poniedziałek agencja Straży Granicznej. Jak czytamy w mediach społecznościowych: „Od 24 lutego do Polski z Ukrainy przedostało się łącznie 6 564 000 mln osób”. Jednak w tym samym czasie od 24 lutego z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,7 mln osób – czytamy w oświadczeniu. W niedzielę do Polski przybyło około 26,4 tys. uchodźców z Ukrainy. Wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker powiedział w połowie września, że w Polsce mieszka około 1,3 mln Ukraińców po tym, jak wielu uchodźców z powodu inwazji Rosji na Ukrainę postanowiło wrócić do swojego kraju. Czytaj więcej.
2. Wiceminister klimatu Piotr Dziadzio podał dane o zapełnieniu magazynów gazu w Polsce. „Polskie magazyny gazu są wypełnione w 100 proc. Prowadzimy stabilną eksploatację gazu ziemnego z naszych złóż nie tylko w Polsce, ale także na szelfie Morza Północnego” – poinformował w środę we Wrocławiu wiceminister klimatu i środowiska. Czytaj więcej.
3. “Nie chcemy negocjować pod pistoletem, czyli płacić za gaz najwyższych możliwych cen” – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier zaapelował, by dokonywać autoreglamentacji zakupów węgla. Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska m.in. dzięki Baltic Pipe, interkonektorom czy kontynuowanym inwestycjom w pływający terminal w Gdańsku, będzie miała „wiele wejść gazu”, ale – jak zaznaczył – „nie chcemy dziś negocjować pod pistoletem, czyli płacić za surowce najwyższe możliwe ceny”. Czytaj więcej.
Najważniejsze Rano, 29 września.