Najważniejsze Rano 4 października 2022 r.
Pierwsze od dekady rozmowy UE-Izrael, Połnocnokoreańska próba balistyczna nad Japonią

protesty w Iranie

Wizyta szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock w Polsce, północnokoreańska próba balistyczna nad Japonią, pierwsze od dekady spotkanie rady UE-Izrael – o tym i innych wydarzeniach w Najważniejsze Rano 4 października 2022 r.

Świat: 

1. Unia Europejska oraz Izrael przeprowadziły w poniedziałek po raz pierwszy od dekady rozmowy na wysokim szczeblu. Delegacji UE przewodniczył Wysoki Przedstawiciel do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell, a delegacji izraelskiej Minister Wywiadu Izraela Elazar Stern. Spotkanie „Rady Stowarzyszenia” odbyło się po raz pierwszy od lipca 2012 roku. Umowę o stowarzyszeniu, regulującą ich więzi Izrael i UE podpisały w 1995 roku, pakt wszedł w życie w roku 2000. Rozmowy miały odbywać się co roku, ale Izrael odwołał planowane na 2013 rok spotkanie z powodu polityki UE wobec Izraela. Czytaj więcej.

2. Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny nad Japonią. Poprzednia próba tego typu odbyła się pięć lat temu. W związku z wystrzeleniem pocisku japońskie władze zaapelowały do mieszkańców o ukrycie się, a East Japan Railway Co tymczasowo zawiesiły ruch kolejowy w północnej Japonii. Ostatnie próba, była piątą w ciągu 10 dni, jaka została przeprowadzona przez Pjongjang od momentu przeprowadzenia przez USA, Koreę Południową i Japonię ćwiczeń przeciw okrętom podwodnym. Uczestniczący w nich amerykański lotniskowiec, zatrzymał się w Korei Południowej po raz pierwszy od 2017 roku. Czytaj więcej.

3. Wojsko amerykańskie poinformowało, że w wyniku nalotu zabiło przywódcę islamistycznej grupy bojowników al-Shabaab, Abdullaha Nadira. Był jednym ze współzałożycieli powiązanego z Al-Kaidą ruchu, odpowiedzialnego za śmierć dziesiątek tysięcy ludzi w zamachach bombowych, które miały miejsc po 2006 roku. Zabity w wyniku nalotu lider był głównym prokuratorem al-Shabaab. Według rządu był w kolejce do zastąpienia chorego przywódcy grupy, Ahmeda Diriye. Czytaj więcej.

Europa:  

1. Włoski rząd wzmacnia nadzór oraz kontrolę nad podwodnymi kablami energetycznymi i telekomunikacyjnymi. Decyzja jest następstwem odkrycia w zeszłym tygodniu wycieków w rurociągach Nord Stream. Kraje UE twierdzą, że szkody zostały spowodowane sabotażem, ale powstrzymały się od określenia sprawcy. Kreml stwierdził, że nie wyklucza sabotażu jako przyczyny szkód. Czytaj więcej.

2. USA wyślą mobilne wyrzutnie rakiet na Ukrainę w pakiecie pomocy o wartości 625 milionów dolarów – informuje Waszyngton. Oczekuje się, że kolejny pakiet pomocy dla bezpieczeństwa administracji Bidena dla Ukrainy będzie obejmował cztery wyrzutnie systemu rakiet artylerii wysokiej mobilności HIMARS, amunicję, miny i pojazdy odporne na miny. Pakiet, który ma zostać ogłoszony we wtorek, jest pierwszym pakietem pomocowym od czasu ostatniej, deklarowanej przez Rosję, aneksji kolejnych terytoriów Ukrainy i drugim Prezydenckim Organem Dyslokacyjnym (PDA) od czasu odzyskania przez Ukrainę sporej liczby terenów w wyniku kontrofensywy.  Czytaj więcej.

3. Niemcy, Francja, Dania, Hiszpania, Włochy i Czechy złożyły 16 propozycji nowych sankcji Unii Europejskiej przeciwko Iranowi za brutalne stłumienie protestów dotyczących praw kobiet, poinformowało w poniedziałek źródło niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych. Proponowane środki byłyby skierowane przeciwko osobom i instytucjom, które są odpowiedzialne za stłumienie ogólnokrajowych protestów, wywołanych przez śmierć młodej kobiety w areszcie politycznym. Czytaj więcej.

Polska:

1.  Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock spotka się dziś w Warszawie z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem. We wtorek Annalena Baerbock wzięła udział w obchodach 32. rocznicy zjednoczenia Niemiec. Tego samego dnia Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do Niemiec w sprawie reparacji za II wojnę światową. Sformalizował tym samym polskie żądanie rekompensat, przed spotkaniem z najważniejszym dyplomatą Niemiec. Czytaj więcej.

2. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapewnia, że zimą w Polsce nie zabraknie węgla. W Programie 3. Polskiego Radia minister stwierdziła, że import węgla odbywa się zgodnie z planem. Dotyczy to również sortowania i przekazywania na zbiorcze zsypiska w kraju. Czytaj więcej.

3. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w poniedziałek wiadomość do mieszkańców Gdyni i Sopotu ostrzegającą przed planowaną neutralizacją niewybuchów w Zatoce Gdańskiej. Od wtorku obowiązuje m.in. zakaz wchodzenia do wody na odcinku: Babie Doły – Sopot. Operacja neutralizacji groźnych pozostałości po II wojnie światowej znalezionych w Porcie Gdynia rozpocznie się we wtorek i potrwa do poniedziałku. Czytaj więcej.

Najważniejsze Rano 4 października.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 października 2022