Najważniejsze wydarzenia dnia, 07.10.2022 r.
Pokojowa Nagroda Nobla, brytyjsko-polska umowa w sprawie obrony, Finlandia wysyła broń na Ukrainę.

protesty w Iranie

Pokojowa Nagroda Nobla dla obrońców praw człowieka na Ukrainie, Białorusi oraz w Rosji, Polska zwiększa współpracę wojskową z Wielką Brytanią, Finlandią i państwami bałtyckimi, Rada Praw Człowieka ONZ odrzuca wniosek związany z nadużyciami wobec społeczności Ujgurów – o tych i innych wydarzeniach piszemy w Najważniejszych wydarzeniach dnia 07.10.2022 r.

Świat:

1. W czwartek Rada Praw Człowieka ONZ odrzuciła skierowany przez Zachód wniosek o przeprowadzenie debaty na temat domniemanych naruszeń praw człowieka w chińskim regionie Sinciang. Grupy prawników oskarżyły Pekin o nadużycia wobec społeczności Ujgurów, składającej się w dużej mierze z muzułmanów, z zachodniego regionu Xinjiang. Pekin zaprzeczył wszelkim nadużyciom. Wniosek został odrzucony głosami Chin oraz części krajów muzułmańskich jak Katar, Indonezja i Pakistan. Wydarzenie to było problematyczne politycznie dla wielu krajów rozwijających się, które wchodzą w skład 47-osobowej rady. Państwa te niechętnie sprzeciwiają się publicznie Chinom w obawie przed zagrożeniem chińskich inwestycji. Czytaj więcej.

2. Pokojowa Nagroda Nobla w 2022 roku została przyznana obrońcy praw człowieka Alesiowi Bialackiemu z Białorusi, rosyjskiej organizacji praw człowieka Memoriał oraz ukraińskiej organizacji praw człowieka Centrum Wolności Obywatelskich. Jak czytamy w uzasadnieniu, Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana osobom i organizacjom reprezentującym społeczeństwo obywatelskie w swoich krajach. „Od wielu lat promują prawo do krytyki władzy i ochrony podstawowych praw obywateli. Podjęli wyjątkowy wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, łamanie praw człowieka i nadużycia władzy. Razem pokazują, jak ważne dla pokoju i demokracji jest społeczeństwo obywatelskie.” Czytaj więcej.

3. Władze Iranu zbadają sprawę uczennicy, która zginęła w pierwszych dniach protestów w Iranie. Prokuratura w Iranie wszczęła śledztwo w sprawie śmierci niespełna 17-letniej Niki Shakrami, która została zamordowana w czasie pierwszych dni protestów w Teheranie, stając się w ten sposób ikoną ruchu antyrządowego. Społeczne powstanie przeciwko teokratycznym władzom Iranu zostało spowodowane śmiercią 22-letniej Mahsy Amini. Kurdyjka zmarła w areszcie po zatrzymaniu za rzekome pogwałcenie krajowych przepisów dotyczących odzieży. Czytaj więcej.

Europa:

1. W czwartek 6 października odbyło się inauguracyjne spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC). Głównym deklaratywnym celem organizacji, powstałej z inicjatywy prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ma być szerzenie strategicznych dyskusji na temat przyszłości Europy. Jak podaje portal Reuters, kluczowym celem platformy będzie zwiększenie oddziaływania UE na kraje kandydujące do wspólnoty. Ma być to próba przeciwdziałania staraniom Rosji i Chin, na zdobycie wpływów na południowych i wschodnich obrzeżach kontynentu europejskiego. Innym, ważnym celem EPC jest utrzymanie Wielkiej Brytanii na forum europejskim po brexicie. Wśród tematów pierwszego spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej znalazła się kwestia zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa oraz szeregu kryzysów, stojących przed Europą. Czytaj więcej.

2. Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli rezolucję, która wzywa państwa członkowskie UE i całą społeczność międzynarodową do zintensyfikowania wsparcia Ukrainy. Według służb prasowych Parlamentu Europejskiego rezolucja została przyjęta 504 głosami za, 26 przeciw i 36 głosami wstrzymujących się. W rezolucji przyjętej przez europarlamentarzystów podkreślono, iż Ukraina broni nie tylko siebie, ale również europejskich wartości. Potępieniu uległy także wyniki kremlowskich pseudoreferendów. W ramach rezolucji wezwano do wprowadzenia nowych, surowych sankcji. Czytaj więcej.

3. Finlandia wysyła na Ukrainę dziewiąty pakiet pomocy zbrojeniowej. Fińskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w komunikacie prasowym, że wyśle na Ukrainę dodatkowy pakiet materiałów obronnych, który ma pomóc w odparciu rosyjskiego agresora. W oświadczeniu Ministerstwa dodano, że dalsze szczegóły dotyczące dostarczenia przesyłki i jej zawartości nie będą podawana ze względów bezpieczeństwa. Fiński minister obrony Antti Kaikkonen zapewnił, że jego kraj dalej będzie wspierał Ukrainę w walce. Czytaj więcej.

Polska:

1. Wielka Brytania i Polska podpisały umowę w sprawie obrony. Jej celem jest zacieśnienie współpracy wojskowej. Ministrowie obu państw zobowiązali się do podjęcia ścisłej współpracy związanej z kompleksową bronią przeciwlotniczą. Rząd Zjednoczonego Królestwa potwierdził również swoje długoterminowe wsparcie dla programu szybkiej modernizacji polskiej obrony przeciwlotniczej. Ma to nastąpić po realizacji pierwszych dostaw programu „Narew”, który zwiększy zdolności rakietowe i przeciwlotnicze Polski. W ramach nowej umowy uzgodniona została również wzajemna współpraca przy zakupie przez Polskę trzech fregat Arrowhead-140. Czytaj więcej.

2. Polska i Finlandia organizują wspólne ćwiczenia obrony cywilnej. Zgodnie z komunikatem litewskiego resortu, ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Finlandii uzgodnili, że zorganizują wspólne ćwiczenia obrony cywilnej. Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite wskazuje, że kraje sąsiadujące z Rosją są gotowe do koordynacji działań. Podkreśliła, że „kryzysy są coraz liczniejsze i bardziej złożone”, dlatego „musimy być przygotowani na nowe realia, w tym na możliwość użycia broni jądrowej w wojnie na Ukrainie.” Czytaj więcej.

3. Premier Mateusz Morawiecki wystosował list do samorządowców, w którym pisze na temat walki z kryzysami dotykającymi Polskę i świat, w tym kryzysu energetycznego, oraz konieczności mierzenia się z nimi wspólnie. Premier zachęcił, by porzucić legitymacje partyjne na poczet współpracy. Mateusz Morawiecki zapewnił, że został przygotowany pakiet rozwiązań, który pomoże w neutralizacji skutków kryzysu. Szczegóły tego planu mają zostać podane wkrótce. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia dnia, 07.10.2022 r.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 października 2022