
Nagroda Nobla z literatury dla Annie Ernaux, Unia Europejska przyjęła kolejny pakiet sankcji, Kazachstan odrzucił rosyjskie żądania, Władimir Putin stwierdził, że zaporoska elektrownia należy do Rosji, szefowie MSZ Grecji i Polski w Warszawie – o tych i innych wydarzeniach piszemy w Najważniejsze Rano, 6 października.
Świat:
1. Nagroda Nobla z literatury trafiła w 2022 roku do francuskiej pisarki Annie Ernaux. Jak czytamy w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego, nagroda została przyznana za „za odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowania i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej„. Czytaj więcej.
2. Władze Kazachstanu odrzuciły w środę żądanie Rosji, by wydalić ambasadora Ukrainy, zwracając rosyjskim władzom uwagę, że jest to niestosowne między „równymi partnerami strategicznymi”. Napięcie w relacjach bilateralnych Rosji i Kazachstanu wzrosło po tym, jak ambasador Ukrainy w Astanie, Petro Vrublevskiy, stwierdził w rozmowie z lokalnym blogerem, że „im więcej Rosjan zabijemy teraz, tym mniej ich będą musiały zabijać nasze dzieci„. Czytaj więcej.
3. Korea Północna wystrzeliła dwie kolejne rakiety balistyczne. Wystrzelenie pocisków rakietowych jest szóstym, w ciągu niespełna dwóch tygodni tego typu działaniem przeprowadzonym przez KRLD. Jest to rekordowy okres, pod względem liczby testów tego typu, przeprowadzonych przez Koreę Północną. Najważniejsi dowódcy wojskowi Korei Południowej stwierdzili, że rakiety zostały wystrzelone w czwartek rano w kierunku Japonii w odstępie 22 minut. Prowokacyjne działania Korei Północnej wzbudziły oburzenie premiera Japonii, Fumio Kishidy, który powiedział, że „To już szósty raz w krótkim okresie licząc tylko te z końca września. To absolutnie nie może być tolerowane„. Czytaj więcej.
Europa:
1. Władimir Putin stwierdził, że elektrownia atomowa w Zaporożu należy do Rosji. Prezydent Rosji podpisał dekret mówiący, że elektrownia atomowa w Zaporożu należy teraz do Federacji Rosyjskiej. Elektrownia została przejęta przez siły rosyjskie na początku wojny. Obiekt, będący największą elektrownią jądrową w Europie, znajduje się w pobliżu linii frontu i wielokrotnie znajdował się pod ostrzałem. Czytaj więcej.
2. Unia Europejska zatwierdza ósmy pakiet sankcji wobec Rosji. Ma on pozbawić Moskwę miliardów euro przychodów ze sprzedaży produktów, które według UE generują znaczące dochody dla Rosji. Pakiet „rozszerza listę zastrzeżonych produktów, które mogą przyczynić się do wzmocnienia militarnego i technologicznego Federacji Rosyjskiej lub do rozwoju jej sektora obrony i bezpieczeństwa” – czytamy w nowym rozporządzeniu UE. Nowy pakiet sankcji rozszerza zakaz importu z Rosji stali i wyrobów stalowych, importu ścieru drzewnego i papieru, maszyn i urządzeń nieobjętych dotychczas sankcjami oraz półproduktów chemicznych, tworzyw sztucznych i papierosów. Czytaj więcej.
3. Unia Europejska chce, aby 44 kraje, zbierające się na inauguracyjnym szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) w Pradze w czwartek, podkreśliły międzynarodową izolację Rosji po wojnie na Ukrainie. „To spotkanie jest sposobem na szukanie nowego porządku bez Rosji. To nie znaczy, że chcemy wykluczyć Rosję na zawsze, ale ta Rosja, Rosja Putina, nie ma miejsca” – powiedział pomysłodawca szczytu Prezydent Francji Emmanuel Macron. Reuters dodaje, że szczyt zostanie prawdopodobnie zdominowany przez różnice dotyczące sposobu ograniczenia cena gazu, tak by powstrzymać gwałtowny wzrost kosztów energii. EPC skupia 27 państw członkowskich Unii Europejskiej i 17 innych krajów, w tym Wielką Brytanię. Czytaj więcej.
Polska:
1. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska chce, aby w ramach nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa: „polscy przedsiębiorcy odbudowywali Ukrainę w oparciu o nowy plan Marshalla”. Kwestie dotyczące współpracy biznesu przy odbudowie Ukrainy, przedstawiciele polskich i ukraińskich władz omawiali na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w środę w Warszawie. Czytaj więcej.
2. Ambasador USA w Polsce, Mark Brzeziński, zapewnił, że Stany Zjednoczone „są oddane sprawie wsparcia nie tylko militarnego bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa szerzej rozumianego – także energetycznego czy bezpieczeństwa demokracji w Polsce; jesteśmy gotowi na każdą sytuację”. Amerykański dyplomata wypowiedział się na temat stosunków polsko-amerykańskich podczas konferencji Warsaw Security Forum 2022. Czytaj więcej.
3. Szefowie MSZ Polski i Grecji rozmawiali o wparciu dla Ukrainy oraz bezpieczeństwie energetycznym i żywnościowym. Szefowie dyplomacji Polski i Grecji, Zbigniew Rau i Nikos Dendias rozmawiali w Warszawie o konieczności wzmagania presji sankcyjnej na Rosję, bezpieczeństwie energetycznym, potrzebie uniezależnienia się od rosyjskich surowców, a także o globalnym bezpieczeństwie żywnościowym. Czytaj więcej.
Oprac. MJ