Największa inwestycja greenfield w historii Polski, Polacy wykazali się wytrwałością – ocenia Reuters

greenfield

Działania podjęte przez Polskę, która zachęciła amerykański koncern Intel do zainwestowania we Wrocławiu, mogą być postrzegane jako lekcja wytrwałości; firma początkowo nie brała pod uwagę Polski, lecz władze państwowe i regionalne w tym kraju przekonały kierownictwo Intela do zmiany decyzji – ujawniła w piątek agencja Reutera.

Największa inwestycja greenfield w historii Polski

.Przedsięwzięcie realizowane we Wrocławiu to największa inwestycja typu greenfield w historii Polski – przypomniał Reuters, cytując wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego.

„Kiedy rozpoczynaliśmy ten proces, nie braliśmy pod uwagę Polski. Wybór (odpowiedniej) lokalizacji (inwestycji) przypomina wyjście na randkę. (Wówczas) spodziewasz się, że (druga strona) będzie dążyła do tego, żeby to zadziałało. (W przypadku Wrocławia) odnieśliśmy silne wrażenie, że (tamtejsze) władze lokalne chcą, żeby to zadziałało” – wspomniał w rozmowie z agencją Reutera dyrektor generalny Intela Pat Gelsinger.

Jak podkreślono, Polska, która zaczęła zabiegać o amerykańską inwestycję w lipcu 2021 roku, zaimponowała kierownictwu Intela szybkością, z jaką odpowiadała na zapytania i rozwiewała obawy koncernu. Kluczową rolę miały odegrać w tym względzie Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).

Jeszcze w marcu 2022 roku Intel ogłosił, że zamierza otworzyć dużą fabrykę w Magdeburgu w Niemczech, natomiast w Polsce planowano wtedy tylko rozbudowę istniejącego zakładu firmy w Gdańsku. Władze w Warszawie i Wrocławiu pozostały jednak niezrażone, co przyniosło im ostateczny sukces. Agencja promująca rozwój Wrocławia przygotowała prezentację ukazującą jakość życia w tym mieście, udogodnienia dla rodzin, ofertę edukacyjną, ścieżki rowerowe, baseny oraz dane ekonomiczne i demograficzne. Jak się okazało, dla kierownictwa Intela znaczenie miał nawet fakt, że to właśnie z Wrocławia pochodzą drużyny sportowe, które zdobyły mistrzostwo Polski w koszykówce i futbolu amerykańskim – zauważył Reuters.

Autorzy reportażu dodali, że Polska liczy też na przyciągnięcie innych dużych inwestorów z branży technologicznej, m.in. Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp (TSMC) – największego na świecie producenta układów scalonych. Rozmowy z tym koncernem rozpoczęły się w 2022 roku.

Inwestycje w Polsce

.Mamy teraz swoje pięć minut sławy, dlatego wiele podmiotów jest zainteresowanych inwestowaniem w Polsce. Decyzja Intela wywołała efekt kuli śniegowej – podkreślił w rozmowie z Reutersem wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

16 czerwca amerykański koncern Intel ogłosił inwestycję o łącznej wartości około 4,6 mld dolarów w celu uruchomienia w Miękini koło Wrocławia zakładu integracji i testowania półprzewodników. Firma zapowiedziała, że w nowym przedsiębiorstwie zostanie zatrudnionych około 2 tys. osób. Jak podkreślano, decyzja Intela oznacza też tysiące stanowisk u dostawców oraz tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Jest to inwestycja w obszar na przemysłowej mapie świata, w którym Polska nie była do tej pory obecna taka inwestycja greenfield – powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 roku koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma, notowana na giełdzie NASDAQ, wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. W UE zatrudnia około 10 tys. pracowników.

Gospodarka Polski

Sekretarz Generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Mathias CORMANN, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Od mniej więcej trzech dekad Polska cieszyła się ogromnym wzrostem wydajności. PKB na mieszkańca potroił się od początku lat 90. i osiągnął około 80 proc. średniej OECD. Cyfryzacja gospodarki mogłaby dodatkowo zwiększyć wzrost produktywności, pomagając uwolnić przedsiębiorczy potencjał polskich firm w kraju i na rynkach globalnych. Stopień wykorzystania technologii cyfrowych w firmach, szczególnie tych małych i średnich, jest w Polsce stosunkowo niski. Cyfryzację można ułatwić, zwiększając wsparcie techniczne w zakresie podnoszenia świadomości i pomocy menedżerom we wdrażaniu nowych technologii cyfrowych. W Polskim Ładzie dąży się do tego poprzez wprowadzanie nowych ulg podatkowych dla badań i rozwoju oraz inwestycji w robotyzację. W celu dalszego pobudzenia innowacji rząd mógłby również zwiększyć nakłady na bezpośrednie finansowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz badań i rozwoju”.

„Polskiej gospodarce dobrze służyły solidne ramy polityczne i korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwoliło jej zbliżyć się pod względem standardu życia do bardziej zamożnych gospodarek, a także poradzić sobie z ogromnymi wstrząsami, których kraj doświadczył w ostatnich latach. Zakończenie wojny w Ukrainie i zawarcie sprawiedliwego pokoju zgodnego z prawem międzynarodowym byłoby obecnie najbardziej skutecznym sposobem na zwiększenie perspektyw globalnego wzrostu. Do tego czasu potrzebujemy środków, które pozwolą nam w dalszym ciągu radzić sobie z najpilniejszymi problemami, a jednocześnie kontynuować wprowadzanie reform w celu rozwiązania długoterminowych wyzwań strukturalnych. Potrzebujemy dobrze opracowanych i skoordynowanych reakcji politycznych. OECD będzie nadal wspierać państwa członkowskie i społeczność globalną, dostarczając dane i analizy polityczne oraz udzielając porad w kwestii najlepszych praktyk politycznych. Będziemy również dalej ułatwiać dialog i rozwiązywanie problemów w oparciu o fakty. Skala dzisiejszych wyzwań jest ogromna. Reagowanie na nie poprzez rozsądne, dobrze przemyślane działania polityczne jest drogą ku lepszej i jaśniejszej przyszłości. Rolą OECD jest współpraca z Polską w budowaniu silnych podstaw gospodarczych” – pisze Mathias CORMANN w tekście „Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie“.

PAP/WszystkocoNajważeniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 czerwca 2023