Największe tytuły mediów polonijnych w „Opowiadamy Polskę Światu”

Największe tytuły mediów polonijnych z Włoch, Australii, Litwy czy Wielkiej Brytanii włączyły się w projekt „Opowiadamy Polskę Światu”, publikując na swoich łamach teksty dotyczące beatyfikowanej 10 września w Markowej bł. rodziny Ulmów.

Największe tytuły mediów polonijnych o Ulmach

.Teksty prezydenta Andrzeja Dudy, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Adama Szala, historyków – prof. Wojciecha Roszkowskiego, Karola Nawrockiego, Mateusza Szpytmy, a także publicysty Jana Rokity dotyczyły w tej edycji „OPŚ” historii rodziny Ulmów, zamordowanych w 1944 r. w Markowej za pomoc ukrywającym się Żydom. Teksty te równolegle ukazały się w opiniotwórczych mediach i na portalach opinii w ponad 70 krajach świata. W projekt „Opowiadamy Polskę światu” włączyły się media polonijne z całego świata także dzięki serwisowi DlaPolonii.pl, prowadzonemu również przez Instytut Nowych Mediów – wydawcę miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”.

Grecki portal dla Polonii Polonorama i włoski Polacy we Włoszech opublikowały tekst ministra Glińskiego „Naszym obowiązkiem jest pamiętać”, w którym pisze on o tym, że wrzesień to „miesiąc zajmujący szczególne miejsce w pamięci i świadomości historycznej Polaków wspominających dramatyczne doświadczeniami narodu polskiego w XX w.”. W tym roku okazją do zadumy była dla Polaków uroczystość, wyniesienia do szeregu błogosławionych Kościoła katolickiego rodziny Ulmów – „Polaków, którzy dali w okresie próby taki właśnie przykład skrajnego poświęcenia, którzy pomimo groźby kary śmierci nie odmówili schronienia dwóm żydowskim rodzinom, ponosząc z rąk niemieckich okupantów cenę najwyższą”, jak zauważył minister kultury.

Prowadzony z kolei przez Polonię australijską portal Polish Express opublikował na swoich łamach artykuł autorstwa Jana Rokity „Zamordowani za ludzką dobroć”, w którym publicysta podkreśla, że jedynie w okupowanej w czasie II wojny światowej przez Niemców Polsce za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci. Rokita przypomniał w eseju, że zamordowana przez Niemców rodzina Ulmów przez półtora roku ukrywała i żywiła dwie rodziny żydowskie, łamiąc w ten sposób niemieckie prawo, które w okupowanej Polsce nakazywało każdego Żyda wydać w ręce niemieckich władz, tak by te mogły niezwłocznie pozbawić go życia. Teraz, po wyniesieniu rodziny Ulmów do szeregu błogosławionych, można modlić się do Józefa, Wiktorii i każdego z ich siedmiorga dzieci albo też zwracać się do Boga za ich duchowym pośrednictwem – napisał Rokita. W niedzielę tekst „Zamordowani za okazanie dobroci” był najczęściej czytanym artykułem na portalu francuskiego dziennika „L’Opinion”.

„Cieszy nas tak duże włączenie się Polonii we wspólne „Opowiadanie Polski światu”. I to nie tylko Polonia amerykańska w Chicago, po ukazaniu się naszych materiałów w blisko milionowym nakładzie w weekendowym „The Chicago Tribune”, ale Polonia we Włoszech, we Francji, w Norwegii, w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, na Litwie, w Australii czy w Grecji. Cieszy nas, że Polonia traktuje ten projekt jako swój, że opowiadamy Polskę światu razem” – komentuje Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.

Media polonijne ambasadorami Polski za granicą

.Serwis DlaPolonii.pl to redakcja służąca w Polsce mediom polonijnym. Nie tylko regularnie dostarcza teksty opinii z projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, ale również inne materiały dziennikarskie z Polski dotyczące historii, ważnych rocznic, wielkich postaci polskiej kultury – wszystkie w tłumaczeniu na 4 języki obce. Uczestniczące w projekcie media polonijne mają, oprócz tekstów, dostęp do specjalnie przygotowywanych dla nich infografik, podcastów i rozmów wideo. Z DlaPolonii.pl mogą korzystać wszystkie zainteresowane polskie redakcje działające poza granicami Polski.

„Opowiadamy Polskę Światu” to realizowany od 2017 r. największy pod względem zasięgu projekt promocji polskiej historii, kultury i nauki. Miliard sześćset pięćdziesiąt milionów (1 650 000 000) to zasięg tekstów opublikowanych we wrześniu 2022 r. w ponad 70 krajach, bez płatnych powierzchni reklamowych. Projekt realizowany jest przez zespół Instytutu Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, we współpracy z Polską Fundacją Narodową, Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polską Agencją Prasową. Wszystkie teksty projektu w wielu wersjach językowych zostały opublikowane na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

Polonia to nasi najlepsi ambasadorowie

.Zdaniem Jana DZIEDZICZAKA – pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, wszyscy nasi rodacy mieszkający za granicami kraju, szczególnie media polonijne, są najlepszymi ambasadorami Polski. „Bycie ambasadorem Polski to także sprawianie, by osoby, które z nami przebywają, stawały się przyjaciółmi naszej ojczyzny; opowiadanie o naszej historii, kulturze i tradycji, pokazywanie prawdy o nich – to kwestie niezwykle istotne. Musimy również reagować, gdy ktoś powiela nieprawdę na temat Polski, szkodząc tym samym jej dobremu imieniu. Przykładem kłamstwa, które należy zwalczać, jest choćby haniebne sformułowanie polskie obozy śmierci.” – pisze Jan DZIEDZICZAK.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 września 2023