Ruiny 1,300 letniej rezydencji odkryte w pobliżu miasta Nara w Japonii

Wykopaliska potwierdziły, że ogromne ruiny odkryte w pobliżu miasta Nara to najpewniej pozostałości czterech miast i rezydencji księcia Toneri, jednego z synów cesarza Tenmu, autora drugiej najstarszej kroniki Japonii. Odkrycie nie będzie przeszkadzać w budowie nowego kompleksu apartamentowców, który ma powstać na jego obszarze.
Ruiny w pobliżu miasta Nara
.Badania nad pozostałościami miast oraz rezydencji księcia były przeprowadzane od stycznia do marca 2023 roku. Teren wykopalisk obejmował 370 metrów kwadratowych, na których znajdowały się trzy główne budynki ustawione w konfiguracji północ-południe. Największy z nich miał ok. 20 metrów szerokości i 10 metrów długości.
Całość kompleksu powstała we wczesnym okresie Nara (710-784). Jego nazwa pochodzi od pierwszej stolicy Japonii. Rezydencja księcia znajdowała się w pobliżu miasta.
Japońscy arystokraci
.W okresie Nara członkowie rodziny cesarskiej, arystokracji oraz rozbudowanego już wtedy systemu biurokratycznego otrzymywali ziemię i włości, których wielkość była zależna od ich rangi i prestiżu. Japońscy archeolodzy i historycy uważają, że arystokraci zajmujący stanowiska ministerialne otrzymywali cztery miasta. Wszyscy niżsi rangą – po jednym.
Odkrycie potwierdza tą teorię. Na rozległym terenie wykopalisk znaleziono dachówki, które zostały wypieczone w tym samym piecu. Obszar mógł miesić cztery miasta. Rezydencja księcia najpewniej znajdowała się w jego najważniejszym, centralnym punkcie.
„Kilka kompleksów budynków było ogrodzonych. To wskazuje raczej na rezydencję arystokraty niż na budynek rządowy” – tłumaczy Toshihide Omi, starszy specjalista w Agencji Spraw Kulturalnych.
Książę Toneri
.Podczas badań archeologicznych potwierdzono, że do budowy rezydencji wykorzystano metodę hottate-bashira, która polega na zakopywaniu dużych drewnianych filarów i tworzenie z nich fundamentów.
Zarząd miasta Nara ds. oświaty potwierdził, że wykopaliska zostały uznane za zakończone. Na ich miejscu ma powstać kompleks apartamentów. Nie ma planów, aby w jakikolwiek sposób zabezpieczać obszar ani udostępniać go do zwiedzania.
Ksiażę Toneri zapisał się na kartach japońskiej historii poprzez swoją pracę nad „Nihon Shoki” (日本書紀). To druga po „Kojiki” najstarsza kronika japońskiej historii. Została ukończona w 720 roku na polecenie cesarzowej Genshō. Jest kompilacją różnych tekstów – mitów założenia Japonii, zapisów protokołów dyplomatycznych aż po jedne z najstarszych japońskich baśni. Zawiera także często surową ocenę rządów władców takich jak cesarze Tenji i Tenmu.
Agnieszka Pawnik