NASK wydał poradnik bezpiecznych wakacji

NASK wydał poradnik bezpiecznych wakacji

Eksperci z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) przygotowały poradnik „Cyberbezpieczne wakacje”. Można dowiedzieć się z niego, jak bezpiecznie płacić kartami, jak wykonywać płatności online oraz jak przygotować sprzęt elektroniczny i bezpiecznie używać go na wakacjach.

.Poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023” omawia zagrożenia cyfrowe podczas przygotowań do urlopu oraz w trakcie wakacji. Poruszane są w nim na przykład sposoby rozpoznawania fałszywych biur podróży, sklepów internetowych czy unikania oszustw biletowych. NASK podkreślił w informacji na temat publikacji, że wakacje to dla wielu długo wyczekiwany odpoczynek, a także czas relaksu i beztroski, która może zostać wykorzystana przez oszustów, by wykraść nasze pieniądze lub dane.

Materiał przygotowany przez ekspertki dotyczy też ochrony własnego wizerunku, wrażliwych danych oraz ryzyka wynikającego z relacji z nowo poznanymi osobami. Tekst ostrzega też przez fałszywymi ofertami pracy, przemytem i praniem pieniędzy, a także fałszywymi inwestycjami czy reklamami.

O oszustwach na wakacje last minute, niebezpiecznych wakacyjnych znajomościach, o tym, jak bezpiecznie korzystać z publicznej sieci Wi-Fi i na co narażone są nasze urządzenia z dostępem do internetu oraz jak je chronić będzie można w czwartek 29 czerwca w południe posłuchać podczas specjalnego szkolenia (https://www.youtube.com/watch?v=_hHJNvSRCP8).

Webinar o tematyce wakacyjnej przygotował NASK we współpracy z policyjnym Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości. Prawie pięćdziesięciostronicowy poradnik w formacie pdf można uzyskać w sieci (https://bezpiecznymiesiac.pl/download/7/2620/CyberbezpieczneWakacjepublikacjaB523062023.pdf?sid=4462dbe8cda770ade7b7fbc349bbb741).

Jak chronić dane w internecie?

.Temat ten na łamach Wszystko co Najważniejsze podniósł Krzysztof GAWKOWSKI. Przypomniał on, że w internecie pragniemy pozostać anonimowi. Gawkowski wskazał, że nie zawsze są kieruje nami motyw bezpieczeństwa. „Jedni w celu prowadzenia nielegalnej działalności, inni — bo daje im to większą pewność siebie i poczucie bezkarności przy wyrażaniu opinii i sądów, jeszcze inni — bo nade wszystko cenią sobie prywatność. Podstawowym sposobem ukrywania w sieci swojej tożsamości jest ukrycie niepowtarzalnego adresu naszego komputera”.

„Można to zrobić na wiele sposobów, np. przy użyciu serwerów pośredniczących w połączeniu z siecią, czyli tzw. serwerów proxy, albo stron internetowych o podobnym jak ich schemacie działania. Możemy to zrobić również np. za pomocą wirtualnych sieci prywatnych (ang. virtual private network — VPN) czy tzw. aplikacji anonimizujących (czyli programów komputerowych, które wykorzystują sieci proxy i VPN)” – wskazał Gawkowski.

Internet i media społecznościowe w czasie wakacji

.Prof. Massimo PIGLIUCCI na łamach Wszystko co Najważniejsze podkreślił, że aby odpocząć i „żyć”, należy wyłączyć Twittera i Facebooka. „W pewnym momencie po prostu doszedłem do wniosku, że bycie (bardzo) aktywnym na Twitterze i Facebooku nie przyczynia się do tego, że dobrze mi się żyje, wręcz przeciwnie. Więc zrezygnowałem. Nie oznacza to, że nie jestem aktywny publicznie czy też w ogóle w internecie. Po prostu postanowiłem skupić się na platformach i dążeniach, które z większym prawdopodobieństwem przyniosą rezultaty, do których dążę: lepsze, bardziej konstruktywne dialogi z ludźmi zainteresowanymi filozofią” – wskazał Pigliucci.

Detoks od mediów społecznościowych jest ważny szczególnie w czasie wakacji. O tym, jak zarządzać czasem w cyberprzestrzeni pisaliśmy w kwartalniku Nowe Media.

Zarządzanie czasem w cyberprzestrzeni

– Używaj timera, aby ustawić limit czasu połączenia, a tym samym zapewnić sobie powrót do rzeczywistości! Bardzo łatwo jest dać się wciągnąć sieci i stracić poczucie czasu. Dźwięk ustawionego dzwonka uświadamia, ile minęło czasu i pomaga wyjść z internetowego transu.

– Postaw sobie realistyczne cele w zakresie czasu korzystania z internetu. Zwyczaj przesiadywania na danej aplikacji przez kilka kolejnych godzin można zmienić, stopniowo wyznaczając sobie krótsze okresy użytkowania. Można również pokusić się o ograniczenie ogólnej liczby godzin spędzanych tygodniowo w internecie”.

PAP/Aleksander Główczewski/WszystkocoNajważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 czerwca 2023