Następca Putina

Holandia nie jest bezpieczna przed Putinem

Kto będzie następca Władimira Putina? To, kto po Putinie, stanowi już teraz przedmiot analiz sowietologów. Wśród nich wyróżnia się zestawienie jedenastu potencjalnych następców Władimira Putina przygotowana przez Edwarda LUCASA, przedstawiona w najnowszym numerze miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”.

.Edward LUCAS to brytyjski dziennikarz, europejski korespondent tygodnika „The Economist”. Autor “The New Cold War: Putin’s Russia and the Threat to the West”. W tekście „Decydujący czas na Kremlu” opublikowanym w nr 46 miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” [LINK] wskazuje warunki, jakie musi spełnić następca Putina.

Oto lista jedenastu potencjalnych następców Władimira Putina według Edwarda LUCASA:

1. Aleksandr Bastrykin 

Przewodniczący Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej, pod którą to nazwą kryje się specjalnie umocowany organ ścigania znany ze swojej korupcji. Kolega Putina ze studiów i autor pracy doktorskiej będącej plagiatem. Konserwatywny nacjonalista rosyjski, dogłębnie antyzachodni. Zainicjował nielegalne przesłuchania ukraińskich jeńców wojennych. Przeżył atak bombowy w 2009 r.

2. Aleksandr Bortnikow 

Dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa, główny spadkobierca spuścizny po KGB. Macki jego agencji sięgają każdej dużej firmy w Rosji, co daje ogromny potencjał korupcyjny. Jego głównym zadaniem jest dławienie sprzeciwów, przy czym odpowiadał on też za próbę morderstwa przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego, a prawdopodobnie autoryzował również morderstwo Aleksandra Litwinienki w Londynie. Kolega Putina od lat 70. XX w. Wskazywany jako potencjalny zabójca rosyjskiego przywódcy w ramach analizy prowadzonej przez ukraińską agencję wywiadowczą w marcu. Od tego czasu nie widziano go publicznie. Główny partner byłego właściciela klubu Chelsea, Romana Abramowicza, podczas niedawnej negocjacji wymiany jeńców.

3. Arkadij Dworkowicz 

Symboliczny liberał kształcony na Zachodzie. Mógłby być użyteczny, nadając nowemu reżimowi pozory reformy.

4. Aleksiej Diumin 

Były ochroniarz Putina, który twierdzi, że ocalił rosyjskiego przywódcę przed atakiem niedźwiedzia, nagrodzony intratnym stanowiskiem gubernatora regionalnego.

5. Ramzan Kadyrow 

Czeczeński watażka znany z groteskowego okrucieństwa i ekstrawagancji. Zdolny propagandysta, mający nacjonalistyczne poglądy. Domniemany zleceniodawca zabójstw krytyków Kremla, takich jak dziennikarka Anna Politkowska i przywódca opozycji Boris Niemcow. Jego siejące strach bojówki należą do nielicznych sił zbrojnych, na których Putin może polegać. Jednakże ten zarośnięty wódz plemienny o wybuchowym usposobieniu wyraził publicznie krytykę sposobu prowadzenia wojny, zwłaszcza w odniesieniu do zasłużonego ministra obrony Siergieja Szojgu.

6. Dmitrij Miedwiediew 

Kiedyś postrzegany jako reformator, gdy zastąpił Putina jako prezydent w latach 2008–2012. Obecnie wybuchowy przeciwnik Zachodu, nazywający Ukraińców „bękartami i degeneratami”. Twierdzi, że zrobi wszystko, by „zniknęli”. Powszechnie wykpiwany z powodu niskiego wzrostu.

7. Michaił Miszustin 

Niewyróżniający się premier, dawniej urzędnik w urzędzie skarbowym. Bardzo kompetentny, jak na standardy rosyjskiej administracji publicznej. Konstytucja stanowi, że przejmie władzę w sytuacji „niezdolności” prezydenta do pełnienia funkcji. Mógłby pomóc w stabilizacji Rosji po upadku Putina i przeprowadzeniu „resetu” relacji z Zachodem.

8. Sergiej Naryszkin 

Szef rosyjskiej służby wywiadowczej. Publicznie upokorzony przez Putina na początku inwazji na Ukrainę.

9. Nikołaj Patruszew 

Szef służby bezpieczeństwa, prawdopodobny następca Putina, jeżeli ten dobrowolnie ustąpi ze stanowiska. Znany jako „jastrząb nad jastrzębiami” z powodu swoich bardzo konserwatywnych poglądów. Dawny kolega Putina z KGB (pierwotnie starszy stopniem), przepełniony ksenofobicznym nacjonalizmem starej sowieckiej tajnej policji. Jedna z niewielu osób, których przywódca rosyjski słucha – głównie dlatego, że zgadza się z szefem. Podobnie jak on ubolewa nad upadkiem Związku Radzieckiego, zdecydowanie przeciwny Zachodowi, wierzący w rozmaite teorie spiskowe – np. że Zachód planuje rozbicie Rosji i kradzież jej bogactw naturalnych. Od dawna rozdaje karty, obecnie zaczyna być znany opinii publicznej dzięki długim wywiadom, w których prezentuje swoje poglądy. Zamknął dochodzenie w sprawie bomb w blokach mieszkalnych w 1999 r., które przyczyniło się do przejęcia władzy przez Putina.

10. Jewgienij Prigożyn 

Osobisty kucharz Putina i szef paramilitarnej najemniczej Grupy Wagnera, odgrywającej kluczową rolę w machinie wojennej Kremla, odpowiedzialny za zbrodnie w Syrii i krajach afrykańskich. Obecnie sprzymierzony z Kadyrowem, skłócony z Szojgu. Ostatnio publikował starannie przygotowane filmy podkreślające jego zdecydowaną i zdeterminowaną postawę.

11. Siergiej Sobianin 

Popularny i kompetentny mer Moskwy, zdystansowany od wojny. Mógłby skanalizować nastroje przeciwne Kremlowi w stolicy Rosji.

Więcej na temat potencjalnych następców Władimira Putina w tekście „Decydujący czas na Kremlu” w miesięczniku 'Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 listopada 2022