„Nasze ziemia, nasze prawo” - zdecydowane wystąpienie Władysława Kosiniaka-Kamysza

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że służby powinny działać stanowczo i zwalczać zagraniczne gangi. Realizować będziemy jasny program: nasza ziemia, nasze prawo, ochrona naszej ziemi jest podstawą – oświadczył.

„Nie ma miejsca na bandytyzm w Polsce”

.Wicepremier pytany w środę na konferencji prasowej w Nidzicy (warmińsko-mazurskie) o to jak nasz kraj przygotowuje się do deportacji zagranicznych gangów, ocenił, że jest to „działanie bez kompromisu”. „Tu nie ma miejsca na kompromis, tu nie ma miejsca na dylematy. Nasza ziemia, nasze prawo. I Polska nie jest miejscem, gdzie jakiekolwiek działania niecne, bandyckie, mogą mieć miejsce i będziemy z tym ostro walczyć” – zadeklarował.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że to co robi szef MSWiA Tomasz Siemoniak z podległymi służbami, służbami specjalnymi, policją czy strażą graniczną daje efekty – zatrzymania członków gangów, a docelowo jak najszybsze deportacje, które – jak stwierdził – za chwilę nastąpią. „Wczoraj rozmawiałem o tym z ministrem Siemoniakiem. Jest to w fazie wykonania i już następuje. Nie ma miejsca na bandytyzm w Polsce” – oświadczył.

Wicepremier mówił też, że jakiekolwiek złamanie prawa, a szczególnie o charakterze bandyckim, będzie z największą surowością ukarane. „I realizować będziemy tutaj program jasny: nasza ziemia, nasze prawo, ochrona naszej ziemi jest podstawą” – zadeklarował.

Szef MON dodał, że stąd np. zawieszenie prawa do wniosków azylowych. Zaznaczył, że w tych sprawach jesteśmy liderem w Europie. Zaznaczył, że pamięta oburzenie w tej sprawie na początku w Polsce i „targanie szat przez niektórych, że Europa się na to nie zgodzi”.

Zagraniczne gangi są zagrożeniem dla bezpieczeństwa wewnętrznego

.”Dzisiaj Europa chce iść za głosem Polski, to jest wielki sukces pod względem strategii politycznej, strategii bezpieczeństwa rządu polskiego i bardzo dobra propozycja pana premiera, którą wspieramy – i to mówię jako szef PSL – z całą stanowczością i z całą mocą. Będziemy ją realizować, my tu jesteśmy zdeterminowani” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Premier Donald Tusk poinformował na platformie X, że otrzymał od szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka informacje o działaniach służb wobec przestępców. Podkreślił, że dokonano licznych zatrzymań, a teraz czas na deportacje tych przestępców, którzy tworzyli zagraniczne gangi.

W odpowiedzi na wpis premiera szef MSWiA napisał, że „od początku 2025 roku 2616 obcokrajowców usłyszało zarzuty popełnienia przestępstw w Polsce”. „W ramach akcji Policji i Straży Granicznej 13-14 lutego zatrzymano 1474 osoby, a wobec 398 cudzoziemców wszczęto procedurę wydalenia z Polski. Przez następne dni Policja prowadziła kolejne zdecydowane i intensywne działania wymierzone w próbujące się organizować na terenie Polski zagraniczne gangi” – napisał Siemoniak.

Stoimy w obliczu wielkich wyzwań czekających nas w przyszłości

.Główne wyzwania to zmiany demograficzne, migracje i narastanie wielokulturowości, rozwój społeczeństwa wiedzy i dynamika innowacyjnych przemian technologicznych, zależny od polityki i zmieniający się charakter międzynarodowych rynków obejmujących towary i usługi, zagrożenia zdrowotne związane z globalną mobilnością, postępujące ograniczenia w dostępności bogactw naturalnych, konsekwencje zmian klimatu i zagrożenia dla środowiska czy wreszcie pojawianie się tzw. czarnych łabędzi – zaskakujących konfliktów, epidemii czy niespodziewanych wydarzeń pogodowych. Liczba problemów i złożoność każdego z nich dobitnie wskazuje, przed jak poważnymi wyzwaniami stoimy.

Problemy demograficzne, migrację i politykę społeczną stawiam na pierwszym miejscu. Sytuacja demograficzna stanowi bowiem obiektywne uwarunkowanie prowadzonej polityki gospodarczej i społecznej. Wobec systematycznie zmniejszającej się w naszym kraju populacji stoimy wobec konieczności pogodzenia potrzeb naszego rynku pracy z bezpieczeństwem i wyzwaniami etycznymi związanymi z migracjami. Doświadczenia Malty, Włoch, Hiszpanii, Grecji czy Stanów Zjednoczonych, czyli państw najbardziej narażonych na masowe napływy migrantów z biedniejszych krajów, nakazują fundamentalne wzmocnienie ochrony granic i najwyższą ostrożność w selekcji przybyszów legalnie przekraczających te granice. Konflikty w świecie, nierówne tempo rozwoju gospodarczego państw oraz świadomość tych różnic u obywateli krajów Trzeciego Świata, mających dzisiaj, inaczej niż w przeszłości, łatwy dostęp do wszelkich informacji na ten temat, będą (i są już dziś) źródłem szybko narastających kłopotów migracyjnych. Z drugiej strony sytuacja demograficzna Polski i całej UE, w powiązaniu z problemami etycznymi, uniemożliwia całkowite zamknięcie granic. Skala problemu wymaga głęboko przemyślanych działań, w tym aktywnego udziału w wypracowywaniu migracyjnej polityki unijnej.

Kolejny na liście wyzwań wymagających dziś zdecydowanych działań jest system ochrony zdrowia. Dwie sprawy jawią się tu jako najważniejsze – zwiększenie liczby studentów wydziałów lekarskich na uczelniach o wysokim poziomie oferowanej edukacji oraz przeniesienie możliwie dużej części świadczeń szpitalnych na poziom opieki podstawowej i ambulatoryjnej. Ważne jest rozwiązanie problemu zadłużenia szpitali oraz ich modernizacja, uwzględniająca m.in. nowe osiągnięcia biomedycyny, inżynierii biomedycznej i telekomunikacji. Oczywistym wyzwaniem jest dbałość o zdrowie publiczne w kontekście stale rosnącej międzynarodowej mobilności, co szczególnie dotyczy przybyszów z krajów o całkowicie odmiennych standardach ochrony zdrowia.

Trudnym i jednocześnie bardzo ciekawym wyzwaniem jest przemyślane wdrażanie nowych technologii, które zmieniać będą funkcjonowanie praktycznie wszystkich obszarów życia publicznego. Jednak mimo że przestrzeń publiczną zapełniają liczne nowe terminy, takie jak „mobilne urządzenia cyfrowe”, „wielkie zbiory danych”, „cyberprzestrzeń”, „sztuczna inteligencja”, „robotyka”, „pojazdy autonomiczne”, „drony” czy „inżynieria genetyczna”, nie wszyscy uświadamiamy sobie konsekwencje zachodzących zmian. Sztuczna inteligencja (AI) to niekwestionowany olbrzymi potencjał pożytecznych zastosowań, ale także niebezpieczeństwo dla naszego dobrostanu czy wręcz życia. Sterowana za jej pomocą broń autonomiczna, dylematy etyczne w medycynie, wykorzystywanie technik AI w połączeniu z osiągnięciami psychologii w mediach społecznościowych, radykalizujących poglądy milionów użytkowników i wpływających na podstawy demokracji – to ledwie niektóre przykłady. Obawy budzi nienadążanie rządów i organizacji ponadnarodowych z właściwymi regulacjami dotyczącymi upowszechniania i wykorzystywania nowych technologii. Obok tego niezbędne są pogłębione refleksje na temat rozwijającego się bardzo szybko na świecie potencjału broni biologicznej i chemicznej.

Artykuł prof. Michała KLEIBERA dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-michal-kleiber-najwazniejsza-jest-polska/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lutego 2025