Nauka przenosi się do świata wirtualnego. A my razem z nią

Nauka przenosi się do świata wirtualnego. A my razem z nią

Szkoły i uniwersytety pozostają zamknięte, a nauka przenosi się do świata wirtualnego. Oferty kursów i lektur nie tylko wypełnią duże obszary naszego czasu, ale również pomogą nam wyjść z kryzysu nieco mądrzejszymi niż wtedy, gdy się zaczął. Oto lista najciekawszych propozycji, jak rozwojowo spędzać czas.

Cambridge University Press

Cambridge University Press udostępnia podręczniki dla szkolnictwa wyższego za darmo w Internecie do maja 2020 r. Ponad 700 opracowań opublikowanych na Cambridge Core, jest dostępnych niezależnie od tego, czy zostały wcześniej zakupione. Ponadto wydawnictwo CUP przygotowało zbiór ponad 80 rozdziałów książek i artykułów w czasopismach dostępnych na Cambridge Core.

Tytuły znajdują się pod adresem: https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/textbooks

CUP dołączyło do Wellcome Trust i ponad 30 wiodących wydawców, zobowiązując się do udostępnienia publikacji związanych z COVID-19. Artykuły pochodzą  między innymi z czasopism naukowych, takich jak Epidemiology & Infection, Prehospital and Disaster Medicine, Infection Control & Hospital Epidemiology oraz Animal Health Research Reviews. Kolekcję można znaleźć pod adresem: https://www.cambridge.org/core/browse-subjects/medicine/coronavirus-free-access-collection

Kursy uniwersytetów z prestiżowej listy Ivy League

Istnieje milion dobrych pomysłów, od list książek przez wirtualne wycieczki do muzeów po zajęcia online dla dzieci w domu. Ale być może jednym z najlepszych jest lista prawie 500 bezpłatnych kursów online oferowanych przez uniwersytety Ivy League. Szekspir, muzyka klasyczna i filozofia, to tylko niektóre szczególnie interesujące propozycje. Inne i być może jeszcze bardziej wartościowe to „Nauka o dobrym samopoczuciu” oferowana przez Uniwersytet Yale i „Wprowadzenie do informatyki” proponowane przez Harvard.
https://www.classcentral.com/collection/ivy-league-moocs

Webinaria SWPS

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oferuje bogaty wybór spotkań online, w tym tematyczny cykl poświęcony wyłącznie koronawirusowi. Rozmowy ze specjalistami, ekspertami, naukowcami, dotyczą takich tematów, jak „Wsparcie dla pracowników służb medycznych”, „błędy poznawcze, teorie spiskowe i manipulatorzy” czy „Jak zachować motywację w czterech ścianach”.

https://www.swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/403-webinarium

TEDed TED i TEDx

Serwis TEDed został poświęcony edukacji dzieci i młodzieży. To biblioteka wideo z oryginalnymi animowanymi lekcjami, która dostarcza wielu interesujących propozycji. W ramach TED i TEDx szczególnie polecamy wystąpienie Katie Bouman “How to take a picture of a black hole” oraz Stefana Sagmeistera “7 rules for making more happiness”. Popularyzacja „idei wartych propagowania” być może dzisiaj przyda nam się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

https://www.ted.com/about/programs-initiatives/tedx-program
https://ed.ted.com/

Wszechnica

Wszechnica to baza wykładów popularnonaukowych, wywiadów oraz dyskusji. W ramach serwisu możemy wysłuchać przemyśleń i spostrzeżeń naukowców, specjalistów z szerokiego spektrum dyscyplin i branż. Wykłady proponowane są w 8 zasadniczych obszarach: historia, kultura, społeczeństwo, polityka, nauka, edukacja, przyroda, ekonomia. https://wszechnica.org.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 marca 2020
Oprac. MKr