Naukowcy odkryli niezwykle okrągłą pozostałość po supernowej

Astronomowie odkryli nową pozostałość po supernowej, która przybrała niezwykły kształt, niemalże równej kuli. Kosmiczny obiekt został nazwany „Teleios”.
.Pozostałości po supernowych (SNR – Supernova remnants) są rozproszonymi, rozszerzającymi się strukturami. Zdaniem naukowców, obserwacje pokazują, że SNR zawierają wyrzucony materiał, który rozszerza się po eksplozji. Zawierają one również inny materiał międzygwiazdowy, który został zmieciony przez falę uderzeniową.
Astronomowie z Western Sydney University w Australii, pod kierownictwem Miroslava D. Filipovica, przypadkowo wykryli nową pozostałość po supernowej, która została oznaczona jako G305.4-2.2. Obiekt został zidentyfikowany na zdjęciach z teleskopu Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP). Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

.Jak wskazują naukowcy, G305.4-2.2 wykazuje niemal idealnie okrągły kształt, dlatego astronomowie nadali jej przydomek „Teleios”, co po grecku oznacza „doskonały”. Obserwacje sugerują, że znajduje się w odległości 7 170 lub 25 100 lat świetlnych od Układu Słonecznego, i ma średnicę 45,6 lub 156,5 lat świetlnych.
Badacze podkreślili, że wyjątkowa okrągłość Teleios jest nietypowa dla SNR, ponieważ tylko kilka z nich wykazuje podobną morfologię, są nimi – SNR J0624-6948, SN1987A lub MC SNR J0509-6731.
Badanie ujawniło rozszerzoną emisję radiową wewnątrz południowo-wschodniej krawędzi powłoki pozostałości. Sugeruje to, że przynajmniej niektóre części tego regionu mogą być dotknięte oddziaływaniem z pobliskimi strukturami ośrodka międzygwiazdowego (ISM).
Astronomowie stwierdzili również, że pozostałość po supernowej ma stromy indeks widmowy wynoszący -0,6, który najczęściej występuje w młodych lub bardzo starych SNR. Obiekt ma też bardzo niską jasność powierzchniową.
Aby wyjaśnić pochodzenie Teleios, naukowcy rozważali kilka scenariuszy. Najbardziej prawdopodobnym z nich była supernowa typu Ia, która uformowała się poniżej płaszczyzny galaktyki.
„Chociaż uważamy scenariusz typu Ia za najbardziej prawdopodobny, zauważamy, że nie ma bezpośrednich dowodów na ostateczne jego potwierdzenie i potrzebne są nowe dokładniejsze obserwacje tego obiektu w wysokiej rozdzielczości” – podsumowują badacze.
.Po przeprowadzeniu analizy astronomowie wskazują, że potrzebne są dalsze dokładniejsze obserwacje pozostałość po supernowej, aby lepiej ją poznać. Szczegółowe badania mogłyby określić możliwą prędkość ekspansji, co pozwoliłoby dokładniej określić właściwości tej tego obiektu.
Oprac. EG