Naukowcy uchwycili gromadę otwartą w gwiazdozbiorze Tukana

NGC 330

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gromadę otwartą oznaczoną jako NGC 330, znajdującą się w gwiazdozbiorze Tukana.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie, wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, przedstawia otwartą gromadę gwiazd znaną jako NGC 330, która znajduje się w odległości około 180 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego, wewnątrz Małego Obłoku Magellana – galaktyki satelitarnej Drogi Mlecznej. Gromada – znajdująca się w gwiazdozbiorze Tukana – zawiera mnóstwo gwiazd, z których wiele jest rozproszonych.

Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Kalirai, A. Milone

.Ponieważ gromady gwiazd, takie jak NGC 330, powstają, jak wskazują naukowcy, z jednego pierwotnego obłoku gazu i pyłu, wszystkie znajdujące się w nich obiekty są w przybliżeniu w tym samym wieku. Przez to, astronomowie badając je mogą dowiedzieć się więcej o tym jak powstają i ewoluują gwiazdy. Obraz powstał dzięki obserwacjom z kamery Wide Field Camera 3, na pokładzie Teleskopu Hubble’a i zawiera dane z dwóch bardzo różnych badań astronomicznych. Celem pierwszego z nich było zrozumienie, dlaczego gwiazdy w gromadach wydają się ewoluować inaczej niż te obecne w innych miejscach, co po raz pierwszy zaobserwowano za pomocą Hubble’a. W ramach drugiego badania, naukowcy chcieli sprawdzić, jak duże mogą stać się gwiazdy, zanim zakończą swój żywot w ogromnych eksplozjach znanych jako supernowe.

Tukan (łac. Tucana) jest 48. co do wielkości gwiazdozbiorem, znajdującym się na południowym niebie. W Polsce jest on niewidoczny. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 25. Po raz pierwszy konstelacja ta została opisana w atlasie „Uranometria” przez niemieckiego astronoma Johanna Bayera w 1603 roku, na podstawie opisu i szkiców holenderskich żeglarzy. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji leżąca w odległości 199 lat świetlnych od Układu Słonecznego jest Alfa Tucanae.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 maja 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Kalirai, A. Milone