Naukowcy zrekonstruowali układ temperatur na Ziemi z ostatnich 11 tys. lat

Naukowcy zrekonstruowali układ temperatur na Ziemi z ostatnich 11 tys. lat

Najdokładniejszą jak dotąd rekonstrukcję temperatur z ostatnich 11 tys. lat, wliczając w to temperatury letnie i zimowe, przedstawił zespół naukowców na łamach tygodnika „Nature”.

.Międzynarodowy zespół naukowców zrekonstruował najbardziej jak dotąd dokładny globalny układ temperatur letnich i zimowych z ostatnich 11 tys. lat. Naukowcy badali rdzenie lodowe pochodzące z Antarktyki, w których zapisują się warunki klimatyczne.

„Jestem szczególnie podekscytowany, że nasze wyniki potwierdzają fundamentalne przewidywania teorii użytej do wyjaśnienia cykli klimatycznych epoki lodowcowej na Ziemi: intensywność światła słonecznego kontroluje letnie temperatury w regionach polarnych, a tym samym topnienie lodu” – mówi Kurt Cuffey , współautor badania i profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Jak dodaje, udało się odtworzyć wahania temperatur pomiędzy okresami zimowymi i letnimi, a więc w bardzo dokładnej skali.

Naukowcy z całego świata od dawna badają rdzenie lodowe z obszarów okołobiegunowych w celu lepszego poznania historycznych warunków klimatycznych. Najczęściej wydobywane są one w Antarktyce i na Grenlandii. Dostarczają danych składzie atmosferycznym, gazach cieplarnianych, temperaturach powietrza i oceanu.

Najdłuższy rdzeń lodowy mierzył ponad trzy kilometry długości i miał średnicę ponad 12 cm. Zawierał on dane klimatyczne z ostatnich 68 tys. lat. Taki rdzeń cięty jest na kawałki, które można bezpiecznie przechowywać i przetransportować do laboratorium.

Klimat i geoinżynieria

.Żadne międzynarodowe porozumienie ani żaden mechanizm egzekwowania prawa nie odnosi się bezpośrednio do geoinżynierii. Tymczasem jest to kwestia, którą społeczność międzynarodowa powinna się zająć – pisze Doug IRVING na łamach “Wszystko co Najważniejsze“.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lutego 2023