Artykuł Karola Nawrockiego, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej, na bułgarskim portalu Off News

Artykuł Karola Nawrockiego, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej, na bułgarskim portalu Off News

Artykuł dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Karola NAWROCKIEGO pt. „Polska sztafeta wolności”, który ukazał się w czwartek na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również na bułgarskim portalu OffNews.bg. Artykuł Karola NAWROCKIEGO na Off News stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.

Artykuł Karola Nawrockiego na Off News

.W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” na portalu Off News ukazał się artykuł prezesa IPN Karola NAWROCKIEGO na temat powstania styczniowego. Tekst przetłumaczono na język bułgarski. Dostępny jest on również na „Wszystko Co Najważniejsze” w językach: polskim, angielskim, francuskim, włoskim oraz hiszpańskim.

Nieustępliwa walka o wolność

.„Polacy nigdy nie godzili się, by o ich losach decydowali inni. W tę postawę wpisuje się XIX-wieczne Powstanie Styczniowe – heroiczna partyzancka wojna z rosyjskim okupantem” – pisze Karol NAWROCKI pisze Karol NAWROCKI.

„Powstanie Styczniowe od początku było starciem Dawida z Goliatem. Owszem, armia rosyjska miała za sobą kompromitującą porażkę w wojnie krymskiej (1853–1856). Tam jednak Turków wsparły nowocześnie wyposażone wojska państw zachodnich: Wielkiej Brytanii, Francji i Królestwa Sardynii. Polakom natomiast przyszło walczyć w samotności”.

Jak podkreśla prezes Instytutu Pamięci Narodowej, „przedwojenna niepodległa Polska (1918–1939) z wielkim szacunkiem traktowała weteranów Powstania Styczniowego – ludzi, którzy skutecznie inspirowali kolejne pokolenia do walki o wolność. Taki sam szacunek jesteśmy im winni dziś, po 160 latach. I gdy Ukraina broni się przed rosyjską inwazją, widzimy wyraźnie, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wciąż trzeba ją pielęgnować, a gdy to konieczne – stanąć do walki“.

Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”

„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promujący Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie “Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

Oprac. PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 stycznia 2023