„Nexus”. Nowa książka Yuvala Noaah HARARIEGO

NEXUS HARARI

Jeden z najgłośniejszych autorów ostatnich lat, Yuval Noah HARARI powraca z nową książką. „Nexus: A Brief History of Information Networks from the Stone Age to AI”, bo taki tytuł nosi publikacja, ma być kolejną cegiełką w dorobku autora, który za cel postawił sobie dekodowanie ewolucji ludzkiego gatunku.

Informacja, która stworzyła świat

.Pisarz, autor bestsellerów takich jak „Sapiens. Od zwierząt do bogów” publikuje we wrześniu 2024 roku pracę, w której jest znacznie bardziej krytyczny wobec postępującej rewolucji technologicznej niż wcześnej. W najnowszej pozycji pod tytułem „Nexus: A Brief History of Information Networks from the Stone Age to AI” Harari bada, jak przepływ informacji kształtował społeczeństwa od epoki kamienia po współczesność, podkreślając rolę narracji i fikcji w budowaniu współpracy oraz wspólnoty. W nowej książce autor analizuje więc zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki rozprzestrzeniania informacji, a także wyzwania związane z technologią, zwłaszcza sztuczną inteligencją. Książka, zdaniem pisarza, odkreśla kluczowe wybory, przed którymi stoi ludzkość.

„Nexus” czy to informacja określa przyszłość i przeszłość ludzkości

.Zdaniem Harrariego, tak samo poczytnego jak kontrowersyjnego pisarza, podróż przez analizę globalnych sieci informacyjnych, które kształtują naszą historię i przyszłość, ma być kluczem do odpowiedzi na temat tego, co dalej stanie się z ludzim gatunkiem. Główne wątki nowej pracy Yuvala Harrariego to bowiem wpływ narracji na budowanie społeczeństw, zagrożenia związane z nowoczesną technologią i sztuczną inteligencją, a także nadchodzące wyzwania dotyczące kontroli nad informacją. Wszystko to zdaniem autora ma w niedalekiej przyszłości być równie istotne, co kontrola nad zasobami naturalnymi, takimi jak woda. Harari ostrzega więc przed apokaliptycznymi scenariuszami, ale jednocześnie wskazuje na możliwość znalezienia równowagi między technologią a ludzkimi wartościami.

Zmiana paradygmatu

.Od czasu publikacji głośnego eseju w lipcu bieżącego roku prześledzić można bowiem ewolucje poglądów autora. Początkowo był on bowiem wielkim entuzjastom technologicznej rewolucji, dziejącej się na naszych oczach. Wybuch wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku oraz postępujące prace nad rozwojem Sztucznej Inteligencji, jak sam twierdzi, zmieniły jego postrzeganie. Napewno zaś zaowocowały dostrzeżeniem wad i zagrożeń technologii, które miały uczynić z ludzi bogów. O tym też ma być najnowsza książka izraelskiego pisarza: ma zarówno ostrzegać jak i dawać nadzieję.

Człowiek, człowiek-plus i Sztuczna Inteligencja

Czy przyszłość ludzkością, którą wieszczy Yuval Noah Harrari to tylko fatamorgana czy realna możliwość? – Człowiek, który nie będzie chciał być hybrydą, „Człowiekiem Plus”, wspartym implantami, nie będzie miał szans choćby na konkurencyjnym rynku pracy. W społeczeństwie dwóch prędkości ludzie bez implantów stanowić będą klasę niższą, z czasem staną się pariasami – twierdzi Eryk Mistewicz w tekście opublikowanym w 2019 roku.

oprac. MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 września 2024