Nie ma bezpiecznej Polski bez NATO - Karol Nawrocki

Karol Nawrocki NATO

12 marca mija 26 rocznica przystąpienia Polski do NATO. – Musimy dać stanowczy odpór pomysłom marginalizacji Paktu Północnoatlantyckiego; nie ma NATO bez Polski i nie ma bezpiecznej Polski bez NATO – podkreślił kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, wspominając rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu.

Karol Nawrocki o NATO

.Jak twierdzi Karol Nawrocki „26 lat temu Polska stała się częścią najsilniejszego sojuszu na świecie, czyli NATO. Wojsko Polskie przeszło transformację, a ostatnie lata sprawiły, że jesteśmy jedną z najsilniejszych armii w Sojuszu Północnoatlantyckim” – powiedział kandydat na prezydenta w nagraniu, które zamieścił na swoim koncie na platformie X.

Karol Nawrocki podkreślił, że NATO jest jednym z fundamentów naszego bezpieczeństwa. – Dlatego musimy postawić stanowczy odpór pomysłom marginalizacji Paktu Północnoatlantyckiego. Takie pomysły coraz śmielej wyrażają niektórzy politycy. Ja nigdy się na to nie zgodzę – powiedział. – Nie ma NATO bez Polski i nie ma bezpiecznej Polski bez NATO – podkreślił Nawrocki.

26 rocznica przystąpienia Polski do NATO

.26 lat temu, 12 marca 1999 w Independence w stanie Missouri Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), największego na świecie sojuszu wojskowego. Ministrowie spraw zagranicznych trzech państw – ze strony polskiej Bronisław Geremek – przekazali tzw. instrumenty ratyfikacyjne amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright. Rząd amerykański jest depozytariuszem Traktatu północnoatlantyckiego, zwanego też waszyngtońskim, stanowiącego podstawę NATO. Polska, Czechy i Węgry zostały zaproszone do akcesji do Sojuszu podczas szczytu w Madrycie w lipcu 1997 r. Poszerzenie Traktatu waszyngtońskiego o te trzy kraje zostało następnie zatwierdzone przez władze wszystkich dotychczasowych sojuszników.

Członkostwo w NATO jest dla Polaków najważniejsze -Andrzej Duda

.12 marca 1999 roku, po siedmiu latach negocjacji, Polska stała się pełnoprawnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). W symbolicznym wydarzeniu w Independence, Missouri, ówczesny Minister Spraw Zagranicznych Bronisław Geremek przekazał dokumenty przystąpienia Polski do NATO Sekretarzowi Stanu USA Madeleine Albright. Obok Polski, także Czechy i Węgry dołączyły do Sojuszu, a w ceremonii uczestniczyli m.in. Jan Nowak-Jeziorański oraz pułkownik Ryszard Kukliński. Wybór miejsca, związany z pierwszym powojennym prezydentem USA, Harrym Trumanem, miał głębokie znaczenie. To on był inicjatorem utworzenia NATO, największej organizacji wojskowej na świecie. Geremek, podczas ceremonii, podkreślił, że Polska „wraca na zawsze tam, gdzie jest jej miejsce, do wolnego świata”.

Polska nie od razu myślała o NATO po 1989 roku, kiedy zakończyła się era PRL. Zmiany polityczne i zakończenie zimnej wojny stworzyły realne możliwości, a w 1990 roku, po upadku Układu Warszawskiego, rozpoczęto budowanie stosunków z Sojuszem. Polscy politycy, mimo różnic partyjnych, byli zgodni co do konieczności przystąpienia do NATO. W 1994 roku Prezydent Bill Clinton ogłosił, że rozszerzenie NATO to kwestia czasu, a rok później Polska znalazła się wśród krajów zaproszonych do Sojuszu.

Członkostwo Polski w NATO zmieniło układ sił w Europie Środkowej, zapewniając krajowi gwarancje bezpieczeństwa. Polska, zobowiązana do rozwoju zdolności obronnych, stała się aktywnym uczestnikiem operacji NATO i utrzymania pokoju na świecie. Prezydent Andrzej Duda, przypominając o historycznym znaczeniu przystąpienia do NATO, podkreśla, że „Polska jest częścią wolnego świata, a wojska NATO na wschodniej flance zapewniają bezpieczeństwo całej Europie.”

Znaczenie NATO dla Polski

.Obecnie Polska, z około 10 tys. żołnierzy stacjonujących na jej terenie, jest kluczowym członkiem NATO, gwarantującym stabilność w Europie Środkowej. Prezydent Duda zaznacza, że członkostwo w Sojuszu „gwarantuje bezpieczeństwo naszej części Europy i świata, a także pozwala Polsce gwarantować bezpieczeństwo innym narodom pragnącym żyć w wolnych, demokratycznych krajach”.

Polska, która w 1999 roku wstąpiła do NATO, 25 lat później pozostaje jednym z najważniejszych członków Sojuszu, aktywnie uczestnicząc w działaniach mających na celu utrzymanie pokoju i stabilności w regionie. Dla Polaków, jak podkreślił Prezydent Duda, „członkostwo w NATO jest najważniejsze”.

PAP / WcN / MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 marca 2025