Największy niedobór wody na świecie – w Azji Południowej – raport UNICEF

Największy niedobór wody na świecie – w Azji Południowej – raport UNICEF

W Azji Południowej 347 milionów dzieci poniżej 18. roku życia jest narażonych na poważny lub skrajnie poważny niedobór wody, co stanowi najwyższą liczbę spośród wszystkich regionów na świecie – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

.Region Azji Południowej, obejmujący osiem krajów – Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Indie, Nepal, Malediwy, Pakistan i Sri Lankę – jest domem dla ponad jednej czwartej dzieci na świecie – czytamy w raporcie.

Raport UNICEF wymienia kilka głównych przyczyn niedoboru wody m.in.: zmiany klimatyczne, niską jakość wody i niewłaściwe nią zarządzanie.

„Woda pitna jest podstawowym prawem człowieka” – mówił na konferencji klimatycznej ONZ COP28 w Dubaju Sanjay Wijesekera, szef UNICEF w Azji Południowej.

„Jednak miliony dzieci w Azji Południowej nie mają wystarczającej ilości wody do picia. Region nękany jest przez powodzie, susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe, coraz częściej wywoływane przez zmiany klimatu” – powiedział.

Za Azją Południową plasuje się Afryka Wschodnia i Południowa, gdzie 130 milionom dzieci grozi poważny niedobór wody – dodano w badaniu.

Woda jest strategicznym zasobem

.Na spadek zasobów odnawialnych wody zwraca uwagę Antonia COLIBASANU, specjalistka od geopolityki z ośrodka Geopolitical Futures. Jak zauważa, „w najbliższych latach ograniczenie zasobów wody będzie wywoływać niepokoje w wielu krajach”.

„Woda to zasób ograniczony. Nic zatem dziwnego, że obawy związane z jej użyciem i dystrybucją będą się nasilać w miarę wyczerpywania się rezerw” – pisała Antonia Colibasanu.

„Woda jest tak nierozerwalnie związana z geopolityką, że często się o niej zapomina. W najbliższych latach ograniczenie zasobów wody będzie wywoływać niepokoje w wielu krajach” – wskazała Antonia Colibasanu.

„Każdy rząd będzie sobie radził z kryzysem lepiej lub gorzej, na swój własny sposób. W krajach biedniejszych o wodę mogą nadal walczyć zbrojne bojówki, podczas gdy w tych bogatszych dyskutować się będzie nad nowymi rodzajami polityki w sprawie korzystania z wody i nad technologiami, które mogłyby pomóc utrzymać infrastrukturę wodną i poprawić jej stan. Pewne jest jedno – kryzys wodny staje się kolejnym społeczno-gospodarczym wyzwaniem, z którym świat musi sobie poradzić zawczasu” – wskazuje Antonia Colibasanu.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 listopada 2023