Niemcy celowo niszczyli Polskę. Dziś słowa nie wystarczą - prof. Piotr Gliński.
Niemcy zniszczyli Polskę, sprawiedliwość dziejowa każe nie tylko się pokajać, ale też coś zrobić – mówił szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński pytany o roszczenia wobec Niemiec za straty wojenne. Wyraził nadzieję, że wrażliwość Berlina będzie się zwiększała; argumenty i racje są po naszej stronie – podkreślał.
Powstanie Warszawskie – jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii
.Minister kultury Piotr Gliński odnosząc się do obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego powiedział, że jest to dla Polaków „święta rocznica”.
„Wydarzenie, które dla Polski, dla naszej tożsamości, dla siły naszej wspólnoty jest absolutnie zasadnicze. To dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu mamy muzeum, które jest poświęcone powstaniu i mamy opowieść, która trzyma nas razem. Mam nadzieję, że bardziej łączy niż dzieli” – powiedział.
Minister Gliński odniósł się także do strat jakie Niemcy dokonali w Polsce podczas II wojny światowej i do tego, czy przypominanie o tym przynosi efekt.
„Jest na pewno konieczne i w długiej perspektywie czasu na pewno będzie przynosiło efekt (…) Ostatnio starsze niemieckie małżeństwo zgłosiło się do nas z pewnym dziełem sztuki, które zostało skradzione przez ich przodków, z deklaracją, że chcą zrzucić z siebie ciężar ich grzechu. Kropla drąży nawet taki twardy kamień niemiecki. Bo faktycznie postawa rządu niemieckiego jest arogancka” – mówił Gliński.
Sprawiedliwość dziejowa
.Wyraził nadzieję, że wrażliwość ze strony Berlina będzie się zwiększała. „Argumenty i racje są po naszej stronie. Niemcy zniszczyli Polskę. Zrobili to celowo. Nawet po powstaniu niszczyli Warszawę. Robili to celowo, żeby zniszczyć Polskę, żeby zniszczyć naszą tożsamość, żeby zniszczyć polskie elity. To była straszliwa zbrodnia (…) Sprawiedliwość dziejowa każe nie tylko się pokajać, bo oni często przepraszają, ale także coś zrobić. Słowa nie wystarczają, jeżeli za tym nie idą czyny. Bo jeżeli tak jest to jest obłuda i hipokryzja” – podkreślił minister.
We wrześniu 2022 r. wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk zaprezentował raportu o stratach wojennych poniesionych przez Polskę. Na początku października ubiegłego roku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
Na początku stycznia niemiecki resort dyplomacji odpowiedział na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.
Straty w polskiej kulturze
.Szeroko zakrojona i celowa grabież polskich dzieł sztuki przez niemieckich i sowieckich okupantów pozostawiła dojmujące poczucie straty w polskiej kulturze. Baza strat wojennych, prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, liczy blisko 66 tys. obiektów, co jest namiastką szacowanej liczby 516 tys. utraconych dzieł – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Piotr GLIŃSKI.
Podkreślając w tekście pod tytułem „Państwo polskie nie ustanie w odzyskiwaniu polskich dóbr kultury”, że „Polskie straty wojenne odnajdują się na całym świecie – tak w kolekcjach publicznych, jak i prywatnych. Kolejne pokolenia często nie znają historii i pochodzenia tych obiektów. Wielokrotnie nie mają też świadomości, w jak destrukcyjny sposób władze okupacyjne obchodziły się na terenie Polski z dziedzictwem kulturowym. Straty w ruchomych dobrach kultury poniesione przez Polskę szacowane są na ponad 516 tys., same muzea pozbawione zostały w przybliżeniu 50 proc. swoich zbiorów, straty bibliotek ocenia się na 70 proc. stanu przedwojennego. Szacunki te są jednak z całą pewnością zaniżone, ponieważ dokumentacja kolekcji i bibliotek zwykle była również rekwirowana lub celowo niszczona”.
O wartościach bezcennych
.Często słyszę: “Polska nie miała żadnej szansy znajdując się między Hitlerem a Stalinem, ale przynajmniej uratowaliśmy honor” – pisze prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI.
Poczucie, że zachowaliśmy się, jak należy, było źródłem naszej siły – siły, która ostatecznie obaliła mur berliński. Dzisiaj krok po kroku Polska odzyskuje swoją pozycję w Europie. Należy do najszybciej rozwijających się krajów na kontynencie. Polacy doceniają obecny ład polityczny i w swej ogromnej większości opowiadają się na Unią Europejską. Zdajemy sobie jednak sprawę z zagrożeń. Rosja została odepchnięta niemal do granic przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Ale losy Europy ciągle zależą od tego, czy wyrzeknie się swych neoimperialnych dążeń – tak jak Niemcy, które są dziś państwem ceniącym pokój i dobre sąsiedztwo równie jak Polska – pokreśli prof. KRASNODĘBSKI w swoim tekście zatytułowanym „Bezcenne wartości tak ważne dla Polaków”.
PAP/ Mateusz Mikowski/ Wszystko co Najważniejsze/ LW