Niemcy i USA blokują członkostwo Ukrainy w NATO – „Bild”

Niemcy i USA blokują członkostwo Ukrainy w NATO – „Bild”

Niemcy i USA blokują członkostwo Ukrainy w NATO, nie popierając jej oficjalnego wniosku – pisze w poniedziałek portal niemieckiego dziennika „Bild”.

.Mogę potwierdzić, że USA i Niemcy blokują oficjalny wniosek Ukrainy o członkostwo w NATO – powiedział dziennikowi „Bild” wysoki rangą informator.

Wcześniej brytyjski „Telegraph” informował o niemieckich „przygotowaniach do zablokowania wniosku Ukrainy o członkostwo w NATO” – przypomina portal. Pretekstem jest fakt, że „kraj musi oficjalnie zapytać NATO, czy może przystąpić, zanim proces się rozpocznie”.

Jak dowiedział się „Bild”, „dokładnie to planował zrobić we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski”. Przed szefami państw i rządów krajów członkowskich NATO w Wilnie, Wołodymyr Zełenski chciał poprosić o przyjęcie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wiedząc doskonale, że wstęp do tej organizacji może zająć lata i że wojna z Rosją musi się najpierw „skończyć”, zanim będzie to formalnie możliwe. Jednak pierwszy krok zostałby wykonany, a Ukraina byłaby nieodwołalnie na drodze do NATO – pisze portal.

Ale właśnie temu oficjalnemu żądaniu chcą zapobiec niektóre ważne kraje NATO. Przede wszystkim Niemcy i USA, które niestety współdziałają, powiedział „Bildowi” informator z Europy Wschodniej. Co więcej, te dwa kraje „wywierały presję” na innych członków Sojuszu, aby przyłączyli się do ich stanowiska.

Zełenski „planował podróż do Wilna z wyraźnym celem rozpoczęcia procesu”. Ukraiński prezydent jest teraz „bardzo zły”, że do tej pory nie pozwolono mu na to, jak dowiedział się „Bild” z Kijowa.

Ukraiński poseł Oleg Dunda z partii Zełenskiego „Sługa Ludu” powiedział „Bildowi”, że może „tylko żałować stanowiska Berlina”. Ekspert ds. polityki zagranicznej podkreślił: „Chociaż jesteśmy wdzięczni za dostawy broni, które Berlin już zrealizował, należy pamiętać, że połowiczne decyzje nie prowadzą do zwycięstwa. Zawsze prowadzą do porażki, także tych, którzy podejmują takie decyzje”.

Tymczasem istnieje szeroki sojusz na rzecz przyjęcia Ukrainy do NATO. Według informacji „Bilda”, „nie tylko kraje bałtyckie i Polska, ale także Bułgaria, Rumunia, Szwecja, Turcja i potężna Francja opowiadają się za przystąpieniem Ukrainy do NATO, przynajmniej w pewnej perspektywie. Musiałoby się to jednak rozpocząć od oficjalnego wniosku złożonego w Wilnie we wtorek”.

Kiedy Ukraina w NATO? „Dokument z otwartą datą”

.Oczekujemy, że podczas szczytu NATO w Wilnie zostaniemy zaproszeni do Sojuszu z „otwartą datą”. Potrzebujemy, by wysłano mocny sygnał, że członkostwo Ukrainy w NATO jest przesądzone i że nikt nie może tego zmienić” – powiedział Andrij Jermak, szef administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, podczas wirtualnej dyskusji w think tanku Atlantic Council. Jermak stwierdził też, że USA są bliskie decyzji o przekazaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu ATACMS.

Jermak dodał, że w międzyczasie Kijów chce otrzymać gwarancje bezpieczeństwa. Za podobnym rozwiązaniem opowiadał się drugi z gości waszyngtońskiego think tanku, były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, który w ostatnim czasie lobbował za tzw. izraelskim modelem gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, czyli priorytetem w dostępie do zachodniej broni i odnawialnych zobowiązań ze strony USA i innych sojuszników.

Szczyt NATO w Wilnie 

.Na temat samego szczytu NATO w Wilnie, i zaoferowania tam gwarancji dla Ukrainy, na łamach Wszystko Co Najważniejsze pisze Edward LUCAS w tekście „Ukraina to nie Izrael. Szczyt NATO w Wilnie”.

„Zbliżający się lipcowy szczyt NATO w Wilnie sprawia, że zyskuje na popularności pewien pomysł. Sugeruje się, że zamiast członkostwa w Sojuszu należy zaoferować Ukrainie silne gwarancje bezpieczeństwa i pomoc wojskową – na wzór tych, które Stany Zjednoczone zapewniają Izraelowi. Niewymieniony z nazwiska wysoki rangą urzędnik administracji powiedział „The Wall Street Journal”, że Stany Zjednoczone rozważają opcję „luźno” opartą na modelu izraelskim. Na konferencji GLOBSEC w Bratysławie prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że NATO musi „stworzyć coś pomiędzy bezpieczeństwem zapewnianym Izraelowi a pełnoprawnym członkostwem”. Polski prezydent Andrzej Duda zgadza się z tą opinią”.

PAP/Berenika Lemańczyk/WszystkocoNajważniejsze/ŻT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 lipca 2023