Niemcy muszą oswoić się z tematem odszkodowań wojennych dla Polski

Niemcy muszą oswoić się z tematem odszkodowań wojennych dla Polski

Zdaniem wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka Niemcy muszą oswoić się z tematem odszkodowań wojennych dla Polski i prędzej czy później zdadzą sobie sprawę, że nie można udawać iż tematu nie ma.

.Niemcy muszą “oswoić się” z tematem odszkodowań wojennych dla Polski i zrozumieć, że nie jest to kwestia wprowadzona do debaty publicznej na potrzeby kampanii wyborczej w Polsce – powiedział w czwartek 12 stycznia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Zapytany, kiedy do Polski trafią reparacje od Niemiec odparł: “Myślę, że jest to jakaś perspektywa, jak sądzę, może kilku lat, kiedy Niemcy w końcu zdadzą sobie sprawę, że nie sposób wciąż chować głowę w piasek i udawać, że tematu nie ma” – odparł wiceszef MSZ.

Prędzej czy później jakaś formuła dialogu rozpocznie się i powstanie pewnie jakiś fundusz”. “I (Niemcy) będą płacić przez kolejne 20, 30 lat. Tak uważam, że to jest perspektywa całkiem nieodległa” – powiedział Mularczyk.

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Przez reparacje do pojednania

.Tematowi odszkodowań wojennych dla Polski poświęcona była wrześniowa edycja “Opowiadamy Polskę światu”, w której na łamach prasy zagranicznej swoje teksty opublikowali m.in. premier RP Mateusz Morawiecki, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz prezes IPN Karol Nawrocki. – Na każdą wzmiankę o reparacjach wojennych Berlin reaguje alergicznie. Tymczasem ich wypłata byłaby krokiem milowym i szansą dla Niemiec, by doprowadzić do pełnego polsko-niemieckiego pojednania – pisał prezes IPN. [LINK]

PAP/Karol Kostrzewa/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 stycznia 2023