Niemcy muszą zmienić kurs w polityce migracyjnej - Friedrich Merz
Kandydat chadecji na kanclerza Friedrich Merz opowiedział się 8 stycznia za zmianą polityki gospodarczej i migracyjnej po ewentualnej wygranej chadeków w wyborach do Bundestagu. Lider CDU domaga się ograniczenia biurokracji na poziomie krajowym i europejskim oraz „postawienia na głowie” systemu zasiłków obywatelskich.
Niemcy potrzebują nowej polityki migracyjnej – Friedrich Merz
.”Skończy się ta polityka gospodarcza. Skończy się polityka imigracyjna. Skończy się ta naiwna polityka zagraniczna” – powiedział Merz po konferencji siostrzanej CSU w Górnej Bawarii. Lider chadecji zaproponował wcześniej odebranie niemieckiego obywatelstwa naturalizowanym cudzoziemcom z dwoma paszportami, którzy popełnili przestępstwa. Wypowiedź ta oburzyła SPD i Zielonych, ale spodobała się CSU, która znana jest w ostrzejszego tonu w polityce migracyjnej.
Merz zwracając się do innych ugrupowań, powiedział, że „wszyscy, którzy chcieliby rządzić z CDU/CSU, muszą zadać sobie pytanie, czy chcą zmian w tych kwestiach (polityce gospodarczej, migracyjnej i zagranicznej – przyp. red.), jeśli nie chcą się zmienić, to pozostaną na uboczu” – powiedział. Liderzy chadecji Friedrich Merz (CDU) i Markus Soeder (CSU) podkreślili 8 stycznia jedność partii. „Wchodzimy w tę kampanię wyborczą nie tylko zjednoczeni, ale także z wielkim optymizmem” – ocenił Merz. 23 lutego rozdział Scholza i jego koalicji „sygnalizacji świetlnej” powinien dobiec końca, a „nowa era” powinna rozpocząć się z Merzem jako kanclerzem Niemiec – zaznaczył Soeder.
CDU i CSU mają nieco odmienne stanowiska dotyczące wydatków Niemiec na obronność. Podczas gdy lider CDU Merz opowiedział się 8 stycznia za zwiększeniem wydatków kraju na obronność w oparciu o rzeczywiste potrzeby, a nie odsetek PKB, przewodniczący CSU Soeder mówił o „znacznie ponad trzech procentach (PKB – przyp. red.)”. Przedterminowe wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 23 lutego. W sondażach przedwyborczych prowadzi obecnie CDU, a jej lider Merz jest postrzegany jako faworyt do objęcia stanowiska kanclerza Niemiec.
Problemy multikulturalizmu
.Na temat francuskich problemów związanych z brakiem skutecznej polityki asymilacyjnej względem obcych kulturowo imigrantów, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Michèle TRIBALAT w tekście „Popełniliśmy błąd. Koniec asymilacji à la française„.
„Badania pokazują, że Francuzi w znakomitej większości uważają, że to obcokrajowcy powinni dostosowywać swoje zachowania do zastanej rzeczywistości. W sondażu przeprowadzonym w grudniu 2012 roku przez ośrodek CNCDH 94% badanych opowiedziało się za tym, by obcokrajowcy przyjeżdżający na stałe do Francji dostosowywali się do francuskiego stylu życia. Czy zatem asymilacja, tak ostro dziś piętnowana, a nawet odrzucana przez zwykłych obywateli i część francuskich elit, ma jeszcze jakąś przyszłość przed sobą?”.
„Gdyby w najbliższych latach imigracja miała słabnąć lub wręcz ograniczyć się do śladowych ilości, nie byłoby większych powodów do niepokoju. Proces asymilacji imigrantów już przebywających we Francji oraz ich dzieci przebiegałby bez zakłóceń. Ale czy tak wygląda rzeczywistość? Statystyki są wykorzystywane, w tym również przez media, do zaciemniania prawdziwego obrazu sytuacji we Francji. Warto zastanowić się nad tym, w jakim miejscu aktualnie się znajdujemy i czy dysponujemy pełnią wiedzy. Czy znajdujemy się w fazie słabnięcia tego zjawiska czy raczej jego nasilenia? Czy model imigracji à la française, który z lepszymi bądź gorszymi okresami trwał od połowy XIX wieku, już się wyczerpał? Czego możemy spodziewać się w przyszłości, zwłaszcza w kontekście demografii?”.
.”Drugim ważnym aspektem pozostaje islam i odpowiedź na pytanie, czy wyznawców tej religii, już mocno obecnej we Francji, będzie wciąż przybywać. Czy prawdą jest, jak często słyszymy, że ponieważ Francja historycznie była krajem przyjmującym imigrantów, to nowe pokolenia świeżo przybyłych zaznają podobnego losu jak ich poprzednicy? Na pewno będzie dochodzić do zderzenia sposobów życia, jak to obserwujemy dzisiaj” – pisze Michèle TRIBALAT.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/michele-tribalat-asymilacja-popelnilismy-blad-koniec-modelu-francuskiego/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ