Niemcy naciskają na opóźnienie przyjęcia Ukrainy do NATO - „Daily Telegraph”

Brytyjski dziennik „Daily Telegraph” poinformował, że podczas nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie Niemcy będą naciskać na opóźnienie akcesji Ukrainy, obawiając się, że może to doprowadzić Sojusz do wojny z Rosją

Brytyjski dziennik „Daily Telegraph” poinformował, że podczas nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie Niemcy będą naciskać na opóźnienie akcesji Ukrainy, obawiając się, że może to doprowadzić Sojusz do wojny z Rosją

Niechęć Berlina

.Źródło w NATO przekazało, że Niemcy wykorzystają przyszłotygodniowy szczyt NATO w Wilnie, by nakłonić innych członków organizacji do skupienia się na zapewnieniach udzielenia bezpieczeństwa Ukrainie, ale nie na propozycjach członkostwa oferowanych temu państwu.

„Berlin jest niechętny perspektywie zaoferowania (Ukrainie) natychmiastowego członkostwa. Chce procesu i czasu na opracowanie gwarancji, aby faktycznie to członkostwo zablokować. Niemcy nie chcą, by Władimir Putin potencjalnie testował artykuł 5.” – oznajmiło cytowane źródło.

Zgodnie z art. 5 traktatu waszyngtońskiego atak na jedno państwo członkowskie NATO jest uważany również za atak na wszystkie pozostałe.

Ukraina w NATO – przeciwnicy

.„Daily Telegraph” zauważył, że niemieckie obawy zdaje się powtarzać prezydent USA Joe Biden, który powiedział, że chce uniknąć sytuacji, w której „wszyscy jesteśmy na wojnie z Rosją”. Amerykański przywódca podkreślał, że Ukraina „nie jest gotowa” na członkostwo w NATO i że „to trochę potrwa”, natomiast jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oznajmił: „Nie dążymy do rozpoczęcia trzeciej wojny światowej. Ukraina nie dołączy do NATO po tym szczycie”.

Jak zaznaczyła brytyjska gazeta, politycy z Niemiec i Stanów Zjednoczonych prywatnie ostrzegali, że przyjęcie Ukrainy do NATO może doprowadzić do przekształcenia obecnego konfliktu w otwartą wojnę między Sojuszem i Rosją.

Putin o NATO

.Rosyjski dyktator Władimir Putin często twierdził, że ekspansja Sojuszu w kierunku granic Rosji w ciągu ostatnich dwóch dekad była kluczowym czynnikiem przesądzającym o jego decyzji o inwazji na Ukrainę – dodał „Daily Telegraph”.

Biden w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim miał zaproponować Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa podobne do tych, które USA zapewniają Izraelowi. Zełenski jednak podtrzymuje zdanie, że sama obietnica członkostwa jest niewystarczająca. Podczas wizyty w Czechach w tym tygodniu podkreślił, że deklaracja przyjęta przez NATO w Bukareszcie w 2008 roku, która mówiła, że „drzwi dla Kijowa są otwarte”, to obecnie za mało.

„Potrzebujemy jakiegoś sygnału, jasnego sygnału, że Ukraina będzie w Sojuszu. Nie, że drzwi są otwarte – to nie wystarczy” – oznajmił ukraiński prezydent, cytowany przez „Daily Telegraph”.

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg już wykluczył oficjalne zaproszenie Kijowa do Sojuszu podczas szczytu w Wilnie, ponieważ rozszerzenie sojuszu wymaga jednomyślnej zgody jego 31 członków.

Oferta dla Ukrainy

.Jak powiadomił brytyjski dziennik, dyplomaci i urzędnicy określili najbardziej prawdopodobną ofertę dla Kijowa jako „Bukareszt plus”. Będzie się ona opierać na wcześniejszej obietnicy przyjęcia Ukrainy, ale nie bezpośredniej gwarancji, że to nastąpi. Oferta ma być uzupełniona gwarancjami bezpieczeństwa.

Uważa się, że USA, Niemcy i Francja pracują nad serią dwustronnych ofert, aby skonkretyzować swoje poparcie dla Kijowa w prawnie wiążących umowach. Poszczególne krajowe oferty pomocy dla Kijowa zostałyby następnie umieszczone w „umowie parasolowej”, która byłaby następnie zatwierdzona przez Sojusz i UE – poinformował „Daily Telegraph”.

Bezprecedensowe wsparcie dla zaatakowanej Ukrainy

.Wojna Rosji na Ukrainie zburzyła pokój w Europie. Korea Północna nadal zagraża bezpieczeństwu międzynarodowemu poprzez swoje nierozważne próby rakietowe. Pojawiają się też inne globalne wyzwania: od terroryzmu po zmiany klimatyczne, zagrożenia cybernetyczne i rozpowszechnianie broni jądrowej – pisze Jens STOLTENBERG, sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO).

W tekście pod tytułem „Wojna na Ukrainie wyszła daleko poza kryzys w Europie” podkreśla, że „to jest nasza nowa rzeczywistość bezpieczeństwa. Rzeczywistość, która łączy nas wszystkich, którzy popierają pokój, wolność i demokrację. I rzeczywistość, z którą musimy się wspólnie zmierzyć – Europa i Ameryka Północna razem w NATO, pracując ręka w rękę z naszymi licznymi partnerami na całym świecie”.

PAP/ Bartłomiej Niedziński/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lipca 2023