Niesamowity Bieg Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego w centrum Berlina

W niedzielę w Berlinie odbył się Bieg Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944.

W niedzielę w Berlinie odbył się Bieg Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944. „Szczególnie tutaj, w Niemczech, musimy o tym pamiętać, ponieważ trwa trudny proces przypominania Niemcom o niewygodnych kartach ich historii” – mówił ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.

Bieg Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944

.W słoneczne niedzielne przedpołudnie uczestnicy, zorganizowanego przez Ambasadę RP w Niemczech, Biegu Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944 spotkali się przed jednym z najpiękniejszych berlińskich zabytków – Pałacem Charlottenburg. Trzykilometrowa trasa wiodła wokół pałacowego parku, bardzo licznie odwiedzanego przez berlińczyków.

„Dzisiejszy bieg upamiętnia bohaterów Powstania Warszawskiego, zarówno bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej, jak i ludność cywilną Warszawy” – powiedział PAP na krótko przed startem do biegu ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś. „Szczególnie tutaj w Niemczech musimy o tym pamiętać, ponieważ trwa trudny proces przypominania Niemcom o niewygodnych kartach ich historii, proces rozliczania się z przeszłością”.

Wspólna i trudna historia

.Zdaniem ambasadora „aby budować autentyczną, wspólną, solidarną Unię Europejską trzeba niewyjaśnione sprawy z historii ostatecznie rozwiązać. Chcemy nie tylko przypominać o bohaterach, ale także pokazać, że jest to nasza wspólna, bardzo trudna historia, a Powstanie Warszawskie jest takim momentem, który jest najtragiczniejszy”.

„Ten bieg wpisuje się w działania naszej placówki. Cieszymy się bardzo, że tym razem dołączył do nas nowy attache obrony pan pułkownik Mirosław Klimczak, który zaprosił również swoich kolegów z attachatów obrony innych krajów, natowskich i nie tylko. Jest to bieg, który łączy i Polonię, i naszych niemieckich partnerów oraz partnerów z całego świata” – powiedział polski dyplomata, podkreślając wkład Polonii, a zwłaszcza polskich trenerów młodzieży w organizację wydarzenia.

„Dzisiejszy bieg to przede wszystkim pokazanie naszej historii, pokazanie naszych bohaterów i tego, że pamięć o nich jest dla nas bardzo ważna. Ta historia jest wielu osobom nieznana, a dla nas Powstanie Warszawskie jest bardzo ważne i powinniśmy to uwypuklać” – powiedział attache obrony pułkownik Mirosław Klimczak.

W krótkim wystąpieniu przed startem do biegu ambasador Pawłoś przypomniał, że 79 lat temu polska Armia Krajowa wspierana przez inne formacje w tym również przez żołnierzy brytyjskich, amerykańskich wznieciła powstanie w Warszawie, żeby przeciwstawić się niemieckiemu okupantowi, a jednocześnie, żeby wyzwolić stolicę kraju przed zbliżającą się Armią Czerwoną.

To wydarzenie kosztowało życie prawie 20 tysięcy powstańców i około 180 tysięcy mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w trakcie powstania w masowych egzekucjach. Później pół miliona warszawiaków zostało wypędzonych ze stolicy do niemieckich obozów koncentracyjnych, na roboty przymusowe do III Rzeszy bądź też zostali wysiedleni i rozproszeni w okupowanej Polsce.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Zachowajmy powagę!

.Zamilczcie. Godzina W. Stańcie, pochylcie głowy i pamiętajcie. To jest Wasze miasto. Chodzicie po ulicach, pod którymi kryją się jeszcze prochy zabitych i spalonych ciał tych, którzy zginęli. Spaleni żywcem. Powieszeni. Rozstrzelani. Zasypani – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Anna BIAŁOSZEWSKA w tekście zatytułowanym „Moje Powstanie. Warszawa 2016”.

Pokolenie, które chce pamiętać

.Dla nich, dla 20. latków nie jest najważniejsze, że Powstanie zostało przegrane. Znają fakty, ale odrzucają dużą część interpretacji. Utożsamiają się z bohaterami. Także za sprawą świetnej pracy tych wszystkich, którzy nie pozwolili, aby zapomnieć. Przez te wszystkie długie lata. Dziś to oni podtrzymują ten mit – pisze Eryk MISTEWICZ w tekście „Dla pokolenia 20. latków Powstanie Warszawskie to ich kotwica tożsamości”.

PAP/ Berenika Lemańczyk/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 lipca 2023