Poznaliśmy listę osób, na które Ukraina nakłada sankcje za wspieranie Rosji. Na liście m.in. zdobywca Oscara Nikita Michałkow

Poznaliśmy listę osób, na które Ukraina nakłada sankcje za wspieranie Rosji. Na liście m.in. zdobywca Oscara Nikita Michałkow

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w sobotę dekret dotyczący wprowadzenia sankcji m.in. wobec znanych rosyjskich artystów.

.Wołodymyr Zełenski zatwierdził swoim sobotnim dekretem postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO), która zdecydowała o zastosowaniu wobec artystów i propagandzistów Kremla październikowej ustawy o sankcjach. Na listę trafiło łącznie 119 osób związanych z rosyjską kulturą, zarówno wysoką, jak i masową, a także prokremlowscy ideolodzy, tacy jak Aleksandr Dugin, historyk i politolog zwany głównym ideologiem Władimira Putina czy Margarita Simonian, jedna z najważniejszych twarzy wojennej propagandy rosyjskiego reżimu. Na liście są też zdobywca Oscara, reżyser Nikita Michałkow oraz sopranistka Anna Netrebko.

Sankcje obejmują m.in. blokadę aktywów finansowych na terytorium Ukrainy, zakaz wykonywania operacji finansowych, uniemożliwienie wycofania kapitału z Ukrainy, unieważnienie lub zawieszenie koncesji i innych zezwoleń na działalność, pozbawienie praw własności intelektualnej oraz pozbawienie odznaczeń państwowych i innych wyróżnień przyznanych przez państwo ukraińskie, a także zakaz wjazdu do tego kraju i pobytu w nim.

Nikita Michałkow – kolaboracja z Kremlem ukarana

.Nikita Michałkow jest synem poety, autora słów do hymnu radzieckiego, jak i rosyjskiego, Siergieja Michałkowa oraz bratem reżysera Andrieja Konczałowskiego. Uznanie przyniosła mu rola w Chodząc po Moskwie (1963 r.). Nim zaczął reżyserować, wystąpił w około dwudziestu filmach, w tym produkcjach brata. Najbardziej znane filmy Michałkowa z radzieckiego okresu to Niewolnica miłości (1976 r.), Niedokończony utwór na pianolę (na podstawie Czechowa, 1977 r.) oraz Oczy czarne (1987 r.), z Marcello Mastroiannim. Najwybitniejszym dziełem reżysera po upadku ZSRR są Spaleni słońcem, dramat ukazujący losy prominentnej radzieckiej rodziny w okresie wielkiej czystki. Film został uhonorowany Oscarem w 1995 r.

Po Spalonych słońcem powstał melodramat Cyrulik syberyjski, nakręcony z rozmachem w międzynarodowej obsadzie. Akcja dzieła rozgrywa się w schyłkowym okresie carskiej Rosji – film jest wyrazem patriotycznych uczuć reżysera, w tle przemyca rozważania o istocie rosyjskości. W 2007 r. był producentem propagandowego filmu Rok 1612.

Po napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku Nikita Michałkow wyraźnie opowiedział się po stronie reżimu Władimira Putina, twierdząc m.in., że wojnę wywołały państwa Zachodu walczące z rosyjską cywilizacją. Oskarżył też Ukrainę o prace nad bronią biologiczną, która przy pomocy ptaków miała zostać przeniesiona do Rosji.

Anna Netrebko obok Aleksandra Dugina – z powiadomieniem o sankcjach wolnego świata

.Z kolei Anna Netrebko wielokrotnie publicznie wychwalała politykę Putina oraz publicznie uznała podporządkowane Kremlowi i nieuznawane przez społeczność międzynarodową republiki separatystyczne – doniecką i ługańską. Śpiewaczka przekazywała też pieniądze na potrzeby opery w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku.

Dekret zobowiązuje również MSZ Ukrainy do poinformowania właściwych organów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz innych państw o zastosowaniu sankcji oraz poruszenie z nimi kwestii wprowadzenia podobnych środków. 

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 stycznia 2023