NIW uruchomił dodatkowe granty dla organizacji z terenów zalanych przez powódź

NIW program

Organizacje obywatelskie działające na terenach zalanych przez obecną powódź mogą ubiegać się o dodatkowe granty w ramach uruchomionej właśnie dodatkowej ścieżki – informuje Narodowy Instytut Wolności (NIW) Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Społeczeństwo obywatelskie na terenach zniszczonych przez powódź

.Trwająca obecnie w południowo-zachodniej Polsce powódź, porównywalna rozmiarami do tej z roku 1997 ujawnia, jak wielką rolę w takich kataklizmach pełni społeczeństwo obywatelskie. Wszystkie organizacje pozarządowe działające na tamtych terenach mogą teraz ubiegać się o dodatkowe, doraźne od NIW. Wsparcie popłynie w ramach dodatkowej ścieżki w programie grantowym PROO 5. Środki będzie można wydawać np. na osuszanie budynków, naprawy zniszczonego sprzętu i inne. NIW przeznaczy na ten cel ponad 3 mln złotych a kwota grantu, o który można się ubiegać to maksymalnie 20 tys. zł.

Organizacje pozarządowe z terenów zalanych przez powódź mogą składać wnioski o to wsparcie od 17 września 2024 r.

– Zachęcam wszystkie organizacje pozarządowe do składania wniosków w ramach PROO 5. Podkreślam też, że z ministrem Markiem Krawczykiem ciągle pracujemy nad rozwiązaniami, które mają na celu wsparcie organizacji działających w tym trudnym czasie. Zapewniam, że jestem w stałym kontakcie z przedstawicielami NGO z terenów objętych powodzią oraz z lokalnymi i centralnymi władzami – mówi dyrektor NIW CRSO Michał Braun.

NIW dodaje, że do sztabu kryzysowego działającego na Dolnym Śląsku już dołączył Andrzej Rybus – Tołłoczko, zastępca dyrektora NIW.

Czym jest społeczeństwo obywatelskie?

.Gdy obserwujemy obecny zryw narodowy w celu pomocy wszystkim z terenów zniszczonych przez obecną powódź wyraźnie widać, że w Polakach drzemie ogromny potencjał zaangażowania obywatelskiego. To zaś jest podstawą funkcjonowania dojrzałego społeczeństwa. Pisał o tym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Artur KOŚCIAŃSKI, socjolog z PAN. „Zjawiska uzgadniania formy aktywności obywatelskiej ze sposobem życia są obecne w całej Europie, np. w Słowenii obywatelskość powiązana jest z religijnością i partycypacją w działalności parafialnej; w Czechach łączy się ona z szeroko rozumianą towarzyskością i udziałem w różnych nieformalnych sieciach społecznego zaufania; w krajach bałtyckich obywatelskość to element stylu życia inteligencji i intelektualistów; w Polsce zaś, co może być zaskakujące, aktywna partycypacja obywatelska wiąże się z cechami statusu społecznego (wyższe wykształcenie, aktywność zawodowa czy edukacyjna), a także koreluje z satysfakcją z działania demokracji i zadowoleniem z życia. Inaczej mówiąc, nieufność, zaufanie, pesymizm, optymizm, realizm, naiwność, zachowawczość czy progresywność to orientacje życiowe sprzyjające zróżnicowanemu zaangażowaniu w sprawy publiczne” – pisze Artur Kościański.

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 września 2024