Nobel w dziedzinie ekonomii dla Claudii Goldin

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii

Bank Szwecji zdecydował, że w 2023 r. Nagrodę im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymuje amerykańska ekonomistka Claudia Goldin za „pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy”.

Dla kogo Nobel w dziedzinie ekonomii 2023 r.

.Jak co roku na zakończenie tzw. tygodnia noblowskiego Bank Szwecji ogłosił laureata w dziedzinie ekonomii 2023 r. Została nim Claudia Goldin za – jak podano w uzasadnieniu – „pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy”.

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla tym różni się od pozostałych nagród Nobla, że nie jest finansowana z majątku Alfreda Nobla, lecz z funduszy Banku Szwecji. Po raz pierwszy została przyznana w 1969 r. i w tym roku została przyznana po raz 55. Grupą, która otrzymywała ją najczęściej byli ekonomiści z Uniwersytetu Chicagowskiego.

Komitet Noblowski zauważa, że Claudia Goldin, przedstawiła pierwszy na przestrzeni wieków kompleksowy opis zarobków kobiet i ich udziału w rynku pracy. Jej badania ujawniają przyczyny zmian, a także główne źródła utrzymującej się dysproporcji między płciami.

„Goldin wykazała, że udział kobiet w rynku pracy nie wykazywał w całym tym okresie tendencji wzrostowej, lecz tworzył krzywą w kształcie litery U. Udział zamężnych kobiet zmniejszył się wraz z przejściem od społeczeństwa rolniczego do przemysłowego na początku XIX wieku, ale następnie zaczął wzrastać wraz z rozwojem sektora usług na początku XX wieku. Goldin wyjaśniła ten wzorzec jako wynik zmian strukturalnych i ewoluujących norm społecznych dotyczących odpowiedzialności kobiet za dom i rodzinę” – czytamy w uzasadnieniu przyznania Nagrody.

Zdaniem Komitetu Noblowskiego zrozumienie roli kobiet na rynku pracy jest ważne dla społeczeństwa. „Dzięki przełomowym badaniom Claudii Goldin wiemy teraz znacznie więcej o czynnikach leżących u podstaw tego zjawiska oraz o barierach, które być może trzeba będzie wyeliminować w przyszłości” – powiedziałJakob Svensson, przewodniczący Komitetu ds. Nagrody w dziedzinie Nauk Ekonomicznych.

Jak powstał kapitalizm?

.W kontekście przyznawania nagród Nobla w dziedzinie tak eksperckiej jak ekonomia często wraca pytanie o to, jak narodził się współczesny kapitalizm. Znakomicie tę historię opowiedział na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Jean ZIEGLER – socjolog i dyplomata. Jego zdaniem to przede wszystkim Afrykanie – mężczyźni, kobiety i dzieci – od początku XVI w. w niewypowiedzianie okrutnych warunkach płacili za pierwotną akumulację europejskiego kapitału krwią i własnym życiem. „„Kapitalizm” pochodzi od łacińskiego słowa caput, które znaczy tyle, co głowa; początkowo w kontekście gospodarczym oznaczało ono głowę bydła. Słowo „kapitalny”, które się od niego wywodzi, pojawiło się w XII-XIII w. na oznaczenie środków, sum pieniędzy, które miały przynosić zyski. Termin „kapitalista” pojawił się znacznie później, w XVII w., na oznaczenie posiadacza bogactw, a potem przedsiębiorcy, który angażuje pieniądze w proces produkcji. Od XVIII w. używało się powszechnie tego słowa na określenie każdego posiadacza bogactw. Angielski liberalny finansista David Ricardo autor On the Principles of Political Economy and Taxation (O zasadach ekonomii politycznej i opodatkowania) z 1817 r. używał go w taki sposób, podobnie jak francuski anarchista i rewolucjonista Pierre Joseph Proudhon w Qu’est-ce que la proprieté? (Czym jest własność?) z 1840 r.” – opowiadał Jean ZIEGLER.

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 października 2023