Noc Muzeów w Warszawie 2025 [Program]

Noc Muzeów w Warszawie 2025

Odbywająca się 17 maja Noc Muzeów w Warszawie 2025 obejmie otwarte dla zwiedzających siedziby Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu, Sejmu, Senatu i Ministerstwa Sprawiedliwości. Wejścia do tych placówek władzy wykonawczej i ustawodawczej będzie dla chętnych bezpłatne.

Noc Muzeów w Warszawie 2025

Jak poinformowała KPRM, jej zabytkowy gmach będzie otwarty dla zwiedzających 17 maja od godz. 18 do godz. 1 w nocy 18 maja. Podano, że uczestnicy „Nocy Muzeów” będą mieli okazję m.in. zwiedzić gabinet premiera, wziąć udział w warsztatach z protokołu dyplomatycznego czy obejrzeć samochody i sprzęt Służby Ochrony Państwa. Zwiedzanie odbywać się będzie z z przewodnikiem, asystentem i funkcjonariuszem SOP.

Udostępniona do zwiedzania 17 maja zostanie także rezydencja prezydenta Belweder. Belweder będzie dostępny dla gości od godz. 17 do godz. 23. Będzie można zwiedzić sale reprezentacyjne Belwederu, m.in. Marmurową, Lustrzaną, Pompejańską) oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w nim pokój adiutanta, salonik oraz gabinet.

Co będzie można zwiedzać w Sejmie i Senacie?

.W ramach ogólnopolskiej „Nocy Muzeów” Sejm będzie można zwiedzać od godz. 19 do 24 – poinformowało Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu. Jak przekazano, tematem przewodnim spaceru po parlamencie będzie okres XX-lecia międzywojennego, w tym rozpoczęcie budowy Sali Posiedzeń Sejmu w 1925 roku. Zwiedzający będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska architektonicznym detalom sali posiedzeń oraz zapoznać się z historią i współczesnością tego wyjątkowego miejsca, którego kształt nawiązuje do antycznego amfiteatru i Panteonu.

Senat będzie otwarty dla gości od godz. 17 do godz. 24. Jak informuje Kancelaria Senatu, motywem przewodnim będzie staropolskie oblicze Senatu; zwiedzający będą mogli odwiedzić salę obrad, gabinet marszałka Senatu, a także „poznać Izbę wyższą od kuchni, zaglądając tam, gdzie na co dzień nie sięga oko kamery”. Goście dzięki ekspozycji muzealiów, strojów z epoki będą mieli okazję dowiedzieć się o bogatej historii Izby wyższej parlamentu. Wejście będzie możliwe przez dział przepustek Kancelarii Sejmu przy ul. Wiejskiej.

17 maja będzie można także zwiedzić Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak poinformował resort, od godz. 18 do godz. 23 udostępniony zostanie budynek ministerstwa przy Al. Róż 2; poza zwiedzaniem historycznego gmachu, przygotowane mają być także atrakcje na dziedzińcu przy Al. Ujazdowskich 11, w tym wystawa sztuki więziennej czy gra planszowa „Sprawiedliwość na Planszy – Ruch należy do Ciebie”. Wejście do wszystkich wymienionych obiektów będzie bezpłatne, trzeba jednak mieć ze sobą dokument tożsamości.

Kultura i sztuka w jednym miejscu

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 maja 2025