Nominacja do Oskara za film „Io” Jerzego Skolimowskiego

Nominacja do Oskara za film „Io” Jerzego Skolimowskiego

Nagrodzony wcześniej w Cannes nagrodą jury film Jerzego Skolimowskiego „Io” uzyskał nominację do Oskara w kategorii film nieanglojęzyczny. Wcześniej film zbierał wiele pozytywnych recenzji w anglojęzycznych mediach.

„Io” (ang. EO) Skolimowskiego to – jak zauważa Wiesław Kot, pięknie sfilmowana, franciszkańska z ducha, filmowa pieśń współczucia dla zwierząt, dla wszystkich naszych „braci mniejszych”, z którymi dzielimy planetę.

Na ekranie reprezentuje ich osiołek, który nazywa się tak, jak brzmi jego wesołe porykiwanie „Io”! To stworzonko nieskończenie cierpliwe, pracowite i oddane swoim opiekunom, którzy jednak przywykli go traktować jak rzecz. Jak maszynę do wykonywania prostych prac, którą można wykorzystywać, dopóki się nie zepsuje, a potem – wyrzucić. W najlepszym razie jak maskotkę.

„Przyjemność oglądania nowego rodzaju historii na dużym ekranie jest trudna do powtórzenia. Film zachęca nas do zastanowienia się, jak zwierzęta inne niż ludzie postrzegają siebie nawzajem. Powstała praca jest poznawczo wymagająca w najbardziej satysfakcjonujący sposób” – pisze Jeremy Henderson w recenzji opublikowanej na portalu Film Cred.

Nominacja do Oskara, nie pierwsza nagroda

„Io” Jerzego Skolimowskiego zostało w maju ubiegłego roku nagrodzone przez jury Festiwalu Filmowego w Cannes. To czwarta w tej dekadzie nominacja oskarowa dla filmu polskiego. W ubiegłym roku o statuetkę walczyła „Sukienka” Tadeusza Łysiaka.

Sam Jerzy Skolimowski debiutował jako scenarzysta do filmów “Nóż w wodzie” i “Niewinni czarodzieje”. Jego twórczość zalicza się do nurtu tzw. trzeciej fali polskiego kina. Za granicą zasłynął filmami “Na samym dnie”, “Wrzask”, “Fucha” oraz “Cztery noce z Anną”.

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 stycznia 2023