Nord Stream był błędem, twierdzi ambasador Niemiec w Polsce

Nord Stream Niemcy rosyjski gaz ambasador Niemiec energetyka

Jestem ostatnim, który by stwierdził, że Niemcy podejmowali zawsze właściwe decyzje. Nord Stream II, ale i Nord Stream I były błędem – powiedział ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Nord Stream I i II były błędem

.W rozmowie w Polskim Radiu 24 niemiecki ambasador był pytany m.in. o budowę gazociągów Nord Stream i spory w UE w tej kwestii.

„Unia Europejska nigdy nie będzie przestrzenią wolną od konfliktów. Jest raczej metodą pokojowego równoważenia interesów swoich członków, jest pewnego rodzaju zinstytucjonalizowanym sporem, który toczy się wedle ustalonych reguł. Co nie znaczy, że wszystkie decyzje podejmowane w ten sposób są właściwe, jestem ostatnim, który by stwierdził, że Niemcy podejmowali zawsze właściwe decyzje. Nord Stream II, ale i Nord Stream I były błędem” – podkreślił Thomas Bagger.

Błędne decyzje podejmowane przez lata

.Dopytywany, który rząd podjął takie decyzje odparł: „Różne niemieckie rządy federalne, jeden po drugim. Tak, też rządy Angeli Merkel”.

Zapytany w tym kontekście o uhonorowanie Angeli Merkel najwyższym niemieckim odznaczeniem państwowym powiedział: „Nie przystoi mi interpretować intencji prezydenta federalnego, ale nie można redukować szesnastu lat rządów do jednej decyzji”.

Ambasador był też zapytany o rolę byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera w obecnej polityce tego kraju. „Gerhard Schroeder to już przeszłość, on nie jest ważny dla niemieckiej polityki”.

Dopytywany, dlaczego SPD nie może się z nim rozstać, powiedział: „Naprawdę nie mam nic do powiedzenia na temat Gerharda Schroedera, on nie odgrywa żadnej roli w dzisiejszej polityce Niemiec”

Spóźnione przebudzenie Niemiec

.„Niemcy ponoszą minimalne koszty w porównaniu z Ukraińcami, którzy walczą i giną nie tylko za swój kraj, ale za całą Europę. Leniwe tempo ewolucji niemieckiej polityki zagranicznej uderza jako rażąco samolubne” – pisze Edward LUCAS, brytyjski dziennikarz, europejski korespondent tygodnika „The Economist”.

Jak podkreśla, „o ile Rosja jest czarnym charakterem we wstrząsającym Europą dramacie geopolitycznym, to Niemcy mogą łatwo stać się kozłem ofiarnym. Przez dziesięciolecia decydenci w Berlinie naiwnie i zachłannie przedkładali więzi z Rosją nad interesy swoich europejskich sąsiadów. Lista zarzutów jest długa: od opieszałości w kwestii rozszerzenia NATO i zawarcia po znajomości wyjątkowo korzystnych umów na gazociągi po ulgowe traktowanie rosyjskiego szpiegostwa i manifestacyjny antyamerykanizm”.

„W epoce, w której brak strategicznej osłony Europy został brutalnie obnażony, czeka nas przeciwstawianie się ogromnym zagrożeniom i trudnościom. Gospodarcza, polityczna i militarna siła Niemiec będzie kluczowa – by doprowadzić do zwycięstwa Ukrainy, a następnie odbudować bezpieczeństwo Europy. Osoby z zewnątrz zdają sobie z tego sprawę. Nie jestem jednak pewien, czy rozumieją to również Niemcy” – pisze Edward LUCAS. 

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 maja 2023