Norwegia zamyka granice dla rosyjskich turystów

Norwegia mocno ograniczy od 29 maja możliwości wjazdu przez granice dla rosyjskich turystów – poinformowało ministerstwo sprawiedliwości w Oslo. Jak dodano, jest to „reakcja na nielegalną agresywną wojnę Rosji na Ukrainie”.
Granice Norwegii coraz lepiej zabezpieczone
.”Władze Norwegii bacznie obserwują granicę i ruch w Storskog, i w razie potrzeby będą reagować” – podkreślono w komunikacie.
Storskog to jedyne lądowe norwesko-rosyjskie przejście graniczne na północy kraju. Według gazety „VG” obecnie nie korzysta z niego zbyt wiele osób. Norwegia już w 2022 roku zaostrzyła przepisy wizowe dla Rosjan.
Po wejściu w życie nowych przepisów rosyjscy turyści posiadający pozwolenie na wjazd, wydane zarówno przez Norwegię, jak i inne państwa strefy Schengen, będą deportowani. Prawo przebywania w Norwegii mają zachować osoby odwiedzające najbliższą rodzinę (rodziców, małżonków, partnerów i dzieci), a także posiadające pozwolenie na studiowanie lub pracę w tym kraju.
Państwa bałtyckie są bezpieczniejsze razem
.Carl BILDT, premier Szwecji w latach 1991–1994, były przewodniczący Umiarkowanej Partii Koalicyjnej pisze na łamach Wszystko co Najważnejsze, że rozpoczyna się teraz proces, który w zakresie bezpieczeństwa w szerszym kontekście europejskim i atlantyckim zjednoczy kraje nordyckie i region Morza Bałtyckiego w sposób, jakiego nie doświadczaliśmy od czasów unii kalmarskiej sprzed pięciuset lat. Miejmy nadzieję, że Dania zniesie przestarzałe ograniczenia dotyczące udziału we współpracy UE w dziedzinie bezpieczeństwa. To ułatwiłoby współpracę nordycką.
„Wkraczamy w nową erę i mam nadzieję, że będziemy mogli w pełni wykorzystać wynikające z tego lepsze możliwości współpracy i integracji w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa w całej Europie Północnej” – zaznacza polityk.
W jego ocenie miezależnie od tego, co zrobimy, Rosja nadal będzie istnieć. Geografia pozostaje bez zmian, ale obecnie przyszłość Rosji wydaje się bardziej niepewna niż kiedykolwiek wcześniej we współczesnej historii. Czy państwo rosyjskie poradzi sobie z napięciami, które będą następstwem katastrofy, którą wywołała wojna jej przywódców przeciwko Ukrainie? A może na horyzoncie zaczyna pojawiać się nowy upadek państwa rosyjskiego?
„Niewiele o tym wiemy. Ale rosnąca niepewność na Wschodzie sprawia, że nasze zwiększone umocowanie w aliansach Zachodu staje się koniecznością. Niewątpliwie będę podejmował ten temat w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Właśnie wróciłem z dorocznej konferencji bezpieczeństwa w Tallinie, która w tym roku miała dodatkowy wymiar. W Europie trwa wojna, a jednym z aktywnych uczestników konferencji był szef wywiadu USA” – dodaje autor.
Nowi członkowie NATO
Prof. Artur GRUSZCZAK, politolog i Kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego zaznacza z kolei, żesSzwecja i Finlandia to państwa, dla których neutralność była przez długi okres podstawową formułą polityki bezpieczeństwa i wykładnią polityki zagranicznej. Szwecja od 1814 r. hołdowała zasadzie neutralności, która po II wojnie światowej rozumiana była jako pozostawanie poza sojuszami wojskowymi. Finlandia od uzyskania niepodległości w 1917 r. deklarowała neutralność na arenie międzynarodowej, jednak sowiecka agresja w 1939 r., odparta dzielnie przez Finów, skłoniła w późniejszym czasie fińskie władze do sprzymierzenia się z hitlerowskimi Niemcami. Po zakończeniu II wojny światowej mocarstwa zachodnie wskutek nacisków Stalina zgodziły się na „finlandyzację”, czyli uzależnienie polityki zagranicznej Finlandii od Kremla w zamian za demokratyczne rządy i ustrój kapitalistyczny. Fińsko-sowiecki traktat państwowy z 1948 r. wprowadzał swoistą formułę neutralności: między Wschodem a Zachodem.
Agresywna polityka Kremla wywołała silny jednak niepokój w krajach nienależących do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wśród nich w Szwecji i Finlandii. Opcja członkostwa tych krajów w NATO, do tej pory postrzegana jako niekonieczna i mało prawdopodobna, nagle stała się przedmiotem ogólnonarodowych debat w obydwu krajach.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. opinia publiczna w Szwecji i Finlandii wyraźnie skłoniła się ku członkostwu ich krajów w NATO. W Finlandii odsetek zwolenników wejścia tego państwa do Sojuszu wzrósł z 24 proc. w grudniu 2021 r. do 68 proc. w dniu 11 kwietnia 2022 r. W Szwecji wzrost poparcia dla członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim widoczny był już przed rosyjską agresją. W badaniu przeprowadzonym 24 marca br. 41 proc. ankietowanych wyraziło poparcia dla członkostwa w NATO. Co ciekawe, poparcie wyraźnie wzrasta, gdyby akcesja do NATO nastąpiła razem z Finlandią. Za takim rozwiązaniem opowiada się 59 proc. Szwedów.
Zgodę na poszerzenie Sojuszu muszą wyrazić wszyscy jego członkowie. Gdyby proces ratyfikacji się przedłużał, a nawet był blokowany przez niektóre państwa członkowskie pod presją Kremla, rozważana jest tzw. trzecia opcja: szwedzko-fiński sojusz polityczno-wojskowy wspierany przez Stany Zjednoczone.