Nowa książka papieża Franciszka. O poezji

Stan zdrowia Ojca Świętego jest stabilny – bez komplikacji, bez gorączki, pod stałą opieką lekarzy – czytamy w kolejnych watykańskich komunikatach. Stolica Apostolska informuje, że papież pozostaje przytomny i współpracuje z zespołem medycznym, w zaś nocy wznowiono nieinwazyjną wentylację mechaniczną, którą kontynuowano do rana. W międzyczasie hospitalizacji ukazała się zaś nowa książka papieża Franciszka.

Hospitalizacja papieża a w międzyczasie nowa książka Franciszka na rynku

.We wtorek, 4 marca, papież został poddany tlenoterapii wysokoprzepływowej oraz fizjoterapii oddechowej. Dzień upłynął mu na modlitwie i odpoczynku, a rano przyjął Eucharystię. Lekarze pozostają ostrożni w prognozach, ale brak nowych komplikacji to dobry znak. Kiedy jednak papież Franciszek walczy o zdrowie, w księgarniach pojawia się wyjątkowa publikacja – jego nowa książka pod tytułem „Viva la poesia!” wydana przez Edizioni Ares. To pierwsza książka zbierająca wszystkie jego teksty o poezji i literaturze, opracowana przez jezuitę, ojca Antonio Spadaro SJ.

Franciszek od lat podkreśla, jak ważna jest dla niego poezja. W jednym z zamieszczonych w książce tekstów pisze: „Poezja jest pełna metafor. Zrozumienie metafor czyni myślenie elastycznym, intuicyjnym i przenikliwym. Kto ma wyobraźnię, nie sztywnieje, ma poczucie humoru i potrafi cieszyć się słodyczą miłosierdzia oraz wewnętrzną wolnością.”

Inspiracje literackie Franciszka – od Dantego do Tolkiena

.Publikacja zawiera także niepublikowany wcześniej autograf papieża, w którym zachęca do przywrócenia literaturze należnego miejsca w edukacji i codziennym życiu.

Ojciec Antonio Spadaro SJ analizuje zaś w tej książce kluczowe aspekty myśli literackiej Franciszka oraz jego inspiracje – od Dantego i Dostojewskiego, przez Borgesa i Hölderlina, aż po Tolkiena. Ostatnia część publikacji to rozmowa z byłym uczniem Jorge Mario Bergoglio, który wspomina jego pasję do literatury jeszcze przed wstąpieniem do kapłaństwa.

Papież chce więcej poezji w Kościele

.Czy Kościół to miejsce na poezję? Franciszek wyraził nadzieję, że poezja stanie się częścią akademickiego programu na uniwersytetach papieskich. Według niego literatura to klucz do zachowania ludzkiej wrażliwości: „W świecie pełnym hałasu i szybkich wiadomości poezja przypomina nam o znaczeniu ciszy, refleksji i piękna” – podkreśla Franciszek.

Czy literatura stanie się częścią duchowego odrodzenia Kościoła? Papież jest przekonany, że to konieczne. Tymczasem Watykan i świat modlą się o powrót papieża do zdrowia.

Michał Kłosowski, Rzym

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 marca 2025