Nowa pandemia na horyzoncie? KE nie widzi zagrożenia

Nowa pandemia

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Eva Hrnczirzova poinformowała na konferencji w Brukseli, że obecnie KE nie widzi konieczności przygotowywania się na nową pandemię w związku z doniesieniami o gwałtownym wzroście zakażeń metapneumowirusem w Chinach.

Nowa pandemia na horyzoncie?

.”Mogę zapewnić, że obecnie nie ma potrzeby przygotowywania się na nową pandemię. Oczywiście jesteśmy świadomi doniesień medialnych i sytuacji w Chinach. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) bardzo uważnie monitoruje sytuację” – powiedziała Hrnczirzova. Nie miała jednak informacji na temat liczby przypadków zarażenia wirusem, które dotychczas stwierdzono w Unii Europejskiej.

ECDC podało 8 stycznia, że od grudnia 2024 r. chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odnotowało gwałtowny wzrost zakażeń wirusami układu oddechowego, w tym zakażeń metapneumowirusem (hMPV), w północnych Chinach. „Ludzki metapneumowirus regularnie krąży w UE i Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) w chłodniejszych miesiącach. (…) Może mieć wpływ na wszystkie grupy wiekowe i zwykle wywołuje łagodny lub umiarkowany przebieg choroby układu oddechowego, ale czasami infekcja może być ciężka u małych dzieci, osób starszych i osób z obniżoną odpornością” – poinformowało ECDC.

Wirus hMPV

.hMPV jest najbardziej aktywny późną zimą i wiosną. Obecnie nie ma niego szczepionki ani konkretnych metod leczenia przeciwwirusowego. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób uważa, że sytuacja epidemiologiczna w Chinach „odzwierciedla sezonowy wzrost zakażeń układu oddechowego wywołanych przez powszechne patogeny układu oddechowego i nie stanowi żadnego szczególnego problemu dla UE i EOG”.

Zaleca jednak, aby państwa członkowskie przygotowały się na zwiększoną liczbę przypadków wirusa w nadchodzących tygodniach zimowych. Chińscy lekarze w ostatnich tygodniach odnotowali gwałtowny wzrost zakażeń metapneumowirusem (hMPV). Wzrost zachorowań jest szczególnie silny wśród dzieci poniżej 14. roku życia i zauważalny głównie na północy. Pojawiły się doniesienia o przeciążonych szpitalach, jednak Pekin bagatelizuje te doniesienia, wskazując, że wzrost zachorowań jest typowy dla okresu zimowego. Objawami zakażenia jest wysoka gorączka, kaszel i ból gardła. W niektórych przypadkach choroba może przejść w zapalenie oskrzeli lub płuc.

Historia zarazy

.”Spośród wielu ważnych wydarzeń zapowiadających dramat pandemii przypomnijmy choćby te trzy: 4 marca 2020 r. – pierwszy przypadek COVID-19 w Polsce, 11 marca 2020 r. – WHO ogłasza na świecie stan pandemii, 12 marca 2020 r. – pierwsza w naszym kraju śmiertelna ofiara pandemii. Innymi słowy, minęły właśnie trzy lata od pojawienia się w Polsce koszmaru pandemii”.

„Ten dramatyczny, ale także głęboko pouczający okres naszej najnowszej historii boleśnie ukazał nam wszystkim potrzebę zarówno upowszechniania instytucjonalnej i personalnej świadomości zagrożeń dla zdrowia publicznego, jak i zrozumienia zakresu trwałych zmian w naszym życiu wywoływanych przez nieszczęścia tego typu. Głęboka niepewność dotycząca tych problemów w kontekście bliższej i dalszej przyszłości wydaje się dzisiaj dominować w myśleniu największych nawet życiowych optymistów. Wszyscy czujemy, że obecna sytuacja stała się prawdziwym testem dla współczesnej cywilizacji, którego stawką jest uniknięcie w przyszłości negatywnych społecznych i gospodarczych konsekwencji najróżniejszych kryzysów”.

.”Wśród lekcji udzielonych nam przez pandemię jest niewątpliwie przewartościowanie pojęć takich jak społeczna solidarność i współpraca – agresja Rosji na Ukrainę dostarczyła tu oczywiście dodatkowych argumentów. Te od zawsze przytaczane hasła, często niestety tylko jako werbalna demonstracja empatii, nabrały obecnie zupełnie innej mocy, uświadamiając wszystkim swoje fundamentalne znaczenie dla szeroko rozumianego wspólnego dobra nas wszystkich. Świadomość ta powinna pomóc nam w stawianiu czoła czekającym nas wyzwaniom, wśród których istotne miejsce zajmować będzie z pewnością problem masowych emigracji, niosących ze sobą wiele zagrożeń. Problem migracyjny będzie niewątpliwie długotrwały, gdyż za sprawą nowych technologii komunikacyjnych istniejące nierówności społeczne i autorytaryzm wielu rządów stały się jasno widoczne dla wszystkich ludzi zamieszkujących biedniejsze regiony świata. Już dzisiaj wywołane pandemią kłopoty gospodarcze, w dodatku tak bardzo spotęgowane wojną w Ukrainie i ograniczeniami w imporcie nośników energii, powodują powszechny wzrost społecznego niezadowolenia, widoczny także w wielu bogatych krajach. A wszystko to w warunkach konieczności stawiania czoła wielu lokalnym i globalnym problemom doświadczanym przez świat już przed pandemią, takim jak spory terytorialne wywoływane skomplikowaną historią wielu regionów, walka ze zmianami klimatu czy coraz gwałtowniej artykułowane różnice światopoglądowe”.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-michal-kleiber-trzy-lata-pandemii/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 stycznia 2025