Nowa piosenka Beatlesów „Now and Then”
Nie spodziewałem się, że przyjdzie mi posłuchać nowej piosenki Beatlesów. Now and Then jest bardzo beatlesowskie. I wzruszające – powiedział Piotr Metz.
Nowa piosenka Beatlesów „Now and Then”
.Dnia 2 listopada, o godz. 15 w światowych mediach odbyła się światowa premiera nieznanej piosenki The Beatles, w której zespół zagrał w pełnym składzie – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr. Było to możliwe za sprawą sztucznej inteligencji.
W przeddzień premiery ukazał się film dokumentalny Now and Then – The Last Beatles Song, wyreżyserowany przez Oliviera Murraya, który opowiadał historię tego utworu. W piątek zostanie pokazany teledysk do tej piosenki, reżyserowany przez Petera Jacksona (twórcy m.in. „Władcy Pierścieni” i „King Konga”).
„Nie spodziewałem się, że przyjdzie mi posłuchać nowej piosenki Beatlesów” – powiedział dziennikarz muzyczny Piotr Metz. „Znając materiał wyjściowy z kasety Lennona uważam, że team McCartney, Starr, Giles Martin i ekipa Petera Jacksona zrobiła świetne nagranie. Nie będzie pewnie w kanonie największych utworów zespołu, ale to coś więcej niż piosenka – to piękne pożegnanie najważniejszego zespołu ostatnich sześciu dekad” – podkreślił. „Jest tu wszystko, za co kochamy ten zespół. Now and Then jest, krótko mówiąc, bardzo beatlesowskie. I wzruszające” – podsumował Metz.
Now and Then
.Historia piosenki Now and Then zaczęła się w drugiej połowie lat 70., gdy Lennon nagrał demo z wokalem i pianinem, w swoim nowojorskim mieszkaniu. 14 lat po jego śmierci Yoko Ono przekazała to demo członkom zespołu. Na kasecie znajdowały się trzy utwory: „Free As A Bird”, „Real Love” i „Now and Then”. Dwie pierwsze piosenki wydano na singlach w 1995 r. i 1996 r. w ramach projektu „The Beatles Anthology”. Nagranie trzeciej piosenki było złej jakości – głos Lennona był trudny do odtworzenia, ze względu na szumy, jakie pojawiały się w tle nagrania. Niemniej rozpoczęto prace także nad tym utworem, m.in. Harrison nagrał partię gitarową. Później materiał odłożono do szuflady, licząc że w przyszłości rozwój technologii pozwoli na jego lepsza obróbkę. W międzyczasie (2001 r.) zmarł Harrison.
Do nagrania powrócono w 2022 r. Ekipa realizatorów dźwięku, wykorzystując nową technologię, oddzieliła wokal od instrumentów, odzyskując w całości czysty głos Lennona. Rozpoczęto prace nad ukończeniem piosenki. Dodano partię gitary, nagraną przez Harrisona w 1995 r. Dwaj żyjący członkowie zespołu, McCartney i Starr, dograli do tego gitarę basową i perkusje. Tak powstała nowa piosenka Beatlesów.
„To był głos Johna, taki wyraźny. Wszyscy tam jesteśmy, to najprawdziwsze nagranie The Beatles Kto by pomyślał, że w 2023 roku będę wciąż pracował nad muzyką Beatlesów i że czeka nas premiera nowego utworu, którego słuchacze nie znają” – powiedział w filmie dokumentalnym Paul McCartney.
„Już nigdy nie będziemy tak blisko tego poczucia, jakby John był z nami z powrotem w tym samym pokoju” – skomentował Ringo Starr, perkusista The Beatles.
„Byłem poruszony, gdy usłyszałem wszystkich pracujących razem, po tych wszystkich latach od śmierci mojego taty. To ostatnia piosenka, którą tata, Paul, George i Ringo mogli ukończyć razem. To jak wehikuł czasu, zadziałało przeznaczenie” – powiedział Sean Lennon, syn Ono i Lennona.
Działająca w latach 1960 – 1970 grupa The Beatles uznawana jest za jeden z najważniej zespołów w historii muzyki popularnej. Przez większość lat zespół tworzyli: John Lennon (1940 – 1980) – śpiew, gitara, instrumenty klawiszowe, harmonijka ustna; Paul McCartney (1942) – śpiew, gitara, George Harrison (1943 – 2001) – gitara, Ringo Starr (1940) – perkusja, śpiew.
Kultura Najważniejsza
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/Tomasz Szczerbicki/WszytstkocoNajważniejsze/eg